Geçtiğimiz ayın başında ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, aylık enflasyonu yüzde 3,54 olarak bildirmiş ve böylelikle de yılın ikinci 6 aylık periyoduna ilişkin 4’üncü enflasyon verisini tamamlamıştı. Haftalardır merak ile beklenen yeni enflasyon açıklamasını dün saat 10:00 itibari ile yapan Türkiye İstatistik Kurumu, maaş zamlarına ilişkin önemli bir bilginin daha tamamlanmasını sağladı.

Ay boyunca yapmış olduğu çalışmalar kapsamında kasım ayı enflasyon rakamlarına ulaşan Türkiye İstatistik Kurumu, aylık enflasyonun yüzde 2,88 oranında arttığını açıkladı. Senelik enflasyonun ise yüzde 84,39 olarak gerçekleştiğini belirten Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayı maaşlarını tahmin eden uzmanları harekete geçirdi. 

Ocak ayında memurların ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan 5 aylık enflasyon verisini ve Merkez Bankası tarafından duyurulmuş olan sene sonu enflasyon beklentisini baz alan uzmanlar, iki farklı hesap ile olası ocak ayı maaşlarını ortaya koydu. 

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

5 AYLIK ENFLASYONA GÖRE MAAŞ HESAPLARI!

2023-ocak-ayi-maas-hesaplari-yapildi-en-dusuk-emekli-maasi-4-bin-200-tl-olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yılın ikinci 6 aylık periyodunun 5’inci enflasyon verisini yüzde 2,88 olarak açıklamasının ardından emekliler ve memurlar için garantilenmiş olan 5 aylık zam oranı hesaplandı. Uzmanlar 5 aylık veriye göre memurların ve memur emeklilerinin yüzde 15,11, SSK, Bağ- KUR ve Emekli Sandığı emeklilerinin ise yüzde 14,05 oranında zam alacaklarının kesinleştiğini ifade etti. 

Kesinleşen zam oranından sonra yapılan hesaplara göre en düşük memur emeklisi maaşının 6 bin 78 TL’den 7 bin TL’ye, en düşük memur maaşının ise 9 bin 105 TL’den 10 bin 500 TL’ye yükseleceği bilgileri kaydedildi. 

SENE SONU ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE MAAŞ HESAPLARI!

Daha önce yapmış olduğu açıklamada sene sonu enflasyon tahminini revize ettiğini belirten Merkez Bankası, yeni tahminini yüzde 65,2 olarak bildirmişti. Ayrıca 6 aylık enflasyon için de yüzde 20 tahminin ortaya atılması, memur ve emekli maaşlarına ilişkin yeni hesapların ortaya konmasına aracılık etti. 
6 aylık enflasyonun tahmin edildiği gibi yüzde 20 olarak gerçekleşmesi durumunda en düşük emekli maaşının 4 bin 200 TL’ye yükseleceği ileri sürüldü.