Bir süredir yoğun bir mesai yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), artan mali kaygılar ve küresel bir hal almış olan enflasyonun da etkisiyle aflara odaklanmaya başladı. Geçtiğimiz torba yasada yer alan af programı kapsamında ilk olarak öğrencilerin kredi borçlarının faizleri ile vatandaşların 2 bin TL’ye kadar olan fatura borçları affedilmişti. Şimdilerde vergi affı konuşulurken, gözler bir de bir süredir kulislerde çıkacağı konuşulan imar affına döndü.

Son olarak 8 Haziran 2018 tarihinde geniş kapsamlı bir imar affı düzenlemesi gerçekleştirmiş olan TBMM, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskanlar için imar barışı yasasını yürürlüğe koymuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan bir imar affı daha bekleyen vatandaşlar, imar affı düzenlemesine ilişkin gelişmeleri merak etmeye başladı. 

SON AFTAN MİLYONLARCA VATANDAŞ YARARLANDI

2023-yili-af-yili-olacak-imar-affi-gundemde (2)

Gecekondu ve imar mevzuatına göre yapılmayan ya da inşa edilmeyen yapıların mülkiyet ve uygulanma sorunlarını düzenlemeye yönelik çıkarılan imar affının ilki 1984 yılında, sonuncusu ise 8 Haziran 2018 tarihinde çıkarıldı. Bu aftan TBMM’nin verdiği rakamlara göre milyonlarca kişi yararlandı. 

Kaçak ya da çarpık yapılaşmayı engellemek adına ya da risk altında bulunan ve afet bölgesinde yer alan yapıların düzenlenmesi için gerçekleştirilen imar barışı ya da imar affı düzenlemelerinin sonuncusunda mevzuata aykırı başvuru nedeniyle 20 bin 158 kişi yararlanamadı. Belge tutarının zamanında yatırılmaması nedeniyle de 10 bin 300 vatandaş imar affı kapsamı dışında kaldı. Bu vatandaşlar şimdi imar affı beklemeye başladı.

2023 YILI İMAR AFFI BEKLEYİŞİ BAŞLADI

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca gerek görülmesi halinde düzenlenen imar affı, TBBM’den onay aldıktan sonra yürürlüğe giriyor. Son af paketi döneminde konuşulan imar affı düzenlemesine ilişkin sıcak gelişmeler yaşanmış bulunuyor.
Son imar affı düzenlemesinden yararlanamayan vatandaşların merak ile beklediği yeni imar affı düzenlemesi kapsamında yasa tasarı teklifi 11 Ekim 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu’ndan ilgili komisyona sevk edildi. Ancak henüz komisyonun aldığı karara ilişkin bir açıklama yapılmadı.