Bir meslek sahibi olmak isteyen, akademik olarak kendisini geliştirmek isteyen, hali hazırda bir mesleği olmasına rağmen farklı alanlar üzerinde de eğitim almak isteyen milyonlarca adayın girecek olduğu üniversite sınavı, bir son dakika gelişmesi ile gündeme girdi. 17- 18 Haziran tarihlerinde yapılacağı bilinen YKS’de tarih değişikliğine gidileceği ileri sürüldü. 

Milyonlarca adayı ve dolayısı ile de ebeveynlerini yakından ilgilendiren YKS’de tarih değişikliğine gidileceği iddiası, ortalığı karıştırdı. YKS tarihinin öne mi çekileceği yoksa ileri bir tarihe mi erteleneceği merak konusu oldu. 

ÖSYM TARİHLERİ KALDIRDI!

Daha önce yayınlamış olduğu sınav takviminde 2023 YKS tarihlerini 17- 18 Haziran olarak belirtmiş olan ÖSYM, bir son dakika gelişmesi ile gündemde yer aldı. Kamu kurumunun YKS tarihlerini bütün resmi kaynaklarından kaldırmış olduğu görüldü. Bu durum şaşkınlık yaratırken sınavın seçime denk gelmesi sebebi ile farklı bir tarihe erteleneceği düşünülmeye başlandı. 

Birkaç gündür 18 Haziran seçimlerinin öne alınması ile ilgili değerlendirmeler yapılmaya devam ederken konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şu ifadeleri kullandı: “Biz hiçbir öğrencimizin sınavını seçim takvimine denk getirmeyiz. ÖSYM çalışma yapıyor. Seçim takviminin değişmesine yönelik bir çalışma yok.”

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

2023 YKS NE ZAMAN OLACAK?

2023-yks-tarihleri-degisti (2)

2023 YKS tarihleri henüz belli olmadı. Farklı oturumlar için tarihlerin açıklanmasını bekleyen adaylar, bu durum karşısında oldukça büyük bir strese girdiklerini de belirtti. Sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda tarihin öne değil ileri alınması gerektiğini belirten adaylar, gözlerini ÖSYM’den gelecek olan açıklamaya dikti. 

9 Şubat- 6 Mart tarihleri arasında adayların başvurularını kabul edecek olan ÖSYM, takvimin değişmesi ile birlikte bu tarihleri de değiştirdi. Yeni tarihlerin bir an önce açıklanmasını bekleyen adaylar, sınav başvuru ücretlerinin açıklanıp açıklanmadığını da merak etmeye başladı. Geçtiğimiz sene 115 TL olarak açıklanmış olan YKS başvuru ücretinin henüz belirlenmemiş olduğu bildirildi.