Son yıllarda artan ekonomik sıkıntıların tetiklediği yaşam maliyeti, pandemiden bu yana en çok konuşulan gündem konularından biri oldu. Pandeminin ekonomik kaygılarını gidermek adına pek çok önlem alan devlet kurumları, sosyal destek ödemelerini de artırdı. Bu ödemelerden biri olan fakirlik ya da muhtaçlık aylığı olarak bilinen destek ödemesi için de önemli gelişmeler yaşandı. 

Pek çok sosyal destek ödemesinde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra sosyal destek ödemeleri yapan bir başka kamu kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü de desteklerini pandemiden bu yana artırmaya başladı. Ödediği fakirlik veya muhtaçlık maaşı kapsamında 2023 yılı zamlanmaya giden Vakıflar Genel Müdürlüğü, yeni tutarı da duyurdu.

BAŞVURULAR VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAPILACAK

2481-tl-aylik-destek-odemeleri-basladi-iste-sartlar (2)

Hiçbir geliri olmayan vatandaşların yanı sıra engel ya da anne veya babası olmayan gibi özel durumları bulunan vatandaşların yararlanabileceği muhtaçlık aylığı için başvuruları kabul etmeye devam eden Vakıflar Genel Müdürlüğü, başvuruları üç ayrı şekilde alıyor. Merkezlerinden şahsen başvuru aldığı gibi PTT üzerinden posta yoluyla da başvuru alan Vakıflar Genel Müdürlüğü aynı zamanda resmi web sitesi aracılığıyla da başvuruları kabul ediyor. 

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra hiçbir geliri olmayan ile özel durumu bulunan vatandaşlara geçim desteği sağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yıl boyunca başvuruları kabul ediyor. Başvuruları e-Devlet’in ‘Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu’ hizmeti aracılığıyla alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla da başvuru alıyor. 

MUHTAÇLIK AYLIĞI BU YIL ZAMLI ÖDENECEK

Öksüz ya da yetim olan çocuklar ile yüzde 40 üzerinde engeli bulunan kişilerin yararlanabileceği muhtaçlık aylığından aynı zamanda sosyal güvencesi bulunmayan ya da hiçbir geliri olmayan vatandaşlar da yararlanabiliyor. Maaşın üç ay boyunca çekilmemesi halinde kesildiği bilindiği için başvuru yapan kişilerin maaşlarını düzenli olarak alması gerekiyor. 

Öte yandan muhtaçlık aylığı 2023 yılı için artmış bulunuyor. Tüm sosyal destek ödemelerinin artışa gittiği ocak ayında muhtaçlık aylığı ise 2.432,81 TL olarak belirlendi.