Türkiye’nin dört bir yanındaki kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışanların uzun zamandır beklediği kadro müjdesi nihayet geldi. Meclis’te görüşülen sözleşmeye kadro yasa teklifinin detayları merak ediliyor. Son dönemde gündemden düşmeyen kadro düzenlemesi hakkında yetkili isimlerden biri olan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gelecek hafta bu teklifi yasalaştıracaklarının müjdesini verdi. Bunun üzerine hangi sözleşmeli memurların kadroya geçeceği ve kadroya geçiş şartlarının neler olacağı merak konusu oldu.

MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar

Sözleşmelilere Kadro İmkanı Verildi

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sözleşmelilerin heyecanla beklediği kadro düzenlemesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de çeşitli kamu kuruluşlarında çalışan yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren kadro konusunda müjdeli haberi veren Elitaş bu yasa tasarısının önümüzdeki hafta onaylanacağını söyledi. Açıklamalara göre 28 Kasım 2022 tarihinden önce sözleşmeli personel statüsünde olanlar kadroya alınabilecek.

456 Bin Kişi Kadroya Geçecek

28-kasim-2022den-onceki-sozlesmelilere-mujde-sozlesmeli-memura-kadro-duzenlemesi-meclise-ge

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş bu yasa teklifi onaylandığında toplamda 458 bin 615 sözleşmeli çalışanın kadroya geçeceğini duyurdu: “Sanatçılarda farklı bir düzenleme vardı, Kültür ve Turizm Bakanımız Devlet Opera ve Balesi ile ilgili özel bir açıklama yaptı. Onlar da kadroya geçecek. Bundan sonra TBMM Başkanlığı, ilgili komisyonlara havale edecek. Önümüzdeki hafta Pazartesi veya Salı günü bu kanun teklifini yasalaştırmayı planlıyoruz.”

Kimler Kadroya Geçiş Kapsamına Alındı?

Elitaş, TBMM çalışanlarının 657’ye tabi olmadığını hatırlatırken, “Uzman çavuşlarla ilgili kanuna göre bunlar belli bir yıl çalıştıktan sonra eğer çalıştıkları kurumlarda ihtiyaç varsa memuriyet hakkı kazanabiliyor. O hak devam edecek.” dedi. Yüz binlerce memuru ilgilendiren sözleşmelilerin kadroya geçiş yasası kapsamına alınanlar arsında şunlar yer aldı:

  • 4B’li personel
  • Mahalli idareler personeli
  • Teşkilat kanunlarına dayalı çalışan sözleşmeli personel
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları
  • Kamu dışı aile sağlığı çalışanları
  • Vekil imam
  • Hatip ve müezzin kayyumlar
  • Vekil ebe ve hemşireler

Kamu kurumlarında sözleşmeli çalışan bu memurlara kadro yolu gözüktür. Öte yandan 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 49. maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde sözleşmeli olarak çalışanlar da kadro düzenlemesinden yararlanacak