Yılda iki defa tüm araç sahipleri tarafından ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinin ilk taksit ödemesi başladı. 2023 yılı yeniden değerleme oranının belirlenmesinin ardından MTV’de de büyük bir artış oldu. 
Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında alınan MTV, araç yaşı, motor gücü ve değerine göre belirleniyor. İki taksit halinde Ocak ve Temmuz’da ödenen MTV ödemeleri için Yapı Kredi Bankası ise 4 taksit imkanı sunuyor. 

MTV’DE 4 TAKSİT DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI!

Türkiye’de tüm araç sahiplerinin ödemesi zorunlu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemleri normalde yılda iki defa Ocak ve Temmuz aylarında alınıyor. Ancak 2023 yılında gelen MTV zammı sonrasında tek seferde ödemekte zorlanan vatandaşlar ise ilk taksit ödemleri için bankaları tercih etmeye başladı. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini Yapı Kredi Bankası kredi kartı ile 3 taksitle ya da ‘’gib.gov.tr’’ adresi üzerinden World Pay QR Kod ile 4 taksit halinde yapma fırsatı sunuluyor. Yapı Kredi dijital kanallarından veya GİB online ödeme ekranı üzerinden MTV Yapı Kredi müşterileri tarafından 3 veya 4 taksit ile yapılabilecek. 

2023 MTV SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN?

31-ocak-son-tarih-tum-suruculeri-ilgilendiriyor-mtv-ilk-taksit-odemeleri-basladi-mtvde-4-ta

Her yıl odluğu gibi 2023 yılında da Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinde yine iki taksit şeklinde ödemeler yapılacak. Yeni yılda ise MTV ödemeleri 1 – 31 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılacak. İlk taksit ödemelerinde ayrıca 4 taksit yapma fırsatı da bankalar tarafından sunuluyor. 

Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat

2023 EN DÜŞÜK MTV TUTARI NE KADAR?

Yeniden değerleme oranının yüzde 122,9 olmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından indirim yetkisini kullanarak MTV’de uygulanacak oran yüzde 61,5 olarak belirlendi. Bu kapsamda en düşük MTV tutarı 219 TL olurken, en yüksek MTV tutarı ise 101 bin 152 lira olarak hesaplandı. MTV ilk taksit ödemeleri ise devam ediyor.