2022 yılının başından haziran ayının sonuna kadar 3600 ek gösterge üzerinde çalışan ve sonuç olarak göstergenin kapsamını da genişleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gösterge ile birlikte hem memur maaşlarına hem de memur emeklisi ikramiyelerine fark yansıtılacağını bildirmişti. Bakan Vedat Bilgin tarafından detayları açıklanmış olan ve Meclis tarafından da kabul edilen 3600 ek gösterge düzenlemesi, 15 Ocak tarihi itibari ile yürürlüğe girdi.

Ek göstergenin yürürlüğe girmesinin ardından düzenleme kapsamında maaşlarına ne kadarlık bir farkın yansıtılacağını merak eden vatandaşlar, konu ile ilgili olarak araştırmalara başladı. Ek gösterge düzenlemesinin esasen memur emeklilerinin ödemelerinde hissedilecek olduğunu belirten uzmanlar, detayları kamuoyu ile paylaştı.

Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı

EK GÖSTERGE MEMUR MAAŞLARINA NASIL YANSIYACAK?

3600-ek-gosterge-ikramiyelere-yansidi-kim-ne-kadar-alacak (2)

Memurları ve memur emeklilerinin ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi, 15 Ocak tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenleme kapsamında hemşire, polis, öğretmen, avukat, din görevlisi ve diğer memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapıldı. Memur maaşlarının yaklaşık 190 TL’lik bir artış yaşayacağını belirten uzmanlar, ek olarak yüzde 30’luk zammın da yansıtılacağını ifade etti.

ASIL FARK İKRAMİYELERDE!

3600 ek gösterge düzenlemesinin memur maaşlarından ziyade ikramiyelerde hissedileceğini belirten uzmanlar, konuya ilişkin hesapları ortaya koydu. 30 yıllık hizmeti bulunan ve ek göstergesi 3000 olarak düzenlenenlere 166 bin TL’lik ikramiye ödemesinin yapılacağı ifade edildi. 2200 ek göstergeden emekli olacak olanlara ise 174 bin TL’lik ödemenin yapılacağı bildirildi.

Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkarılmış olan memur emeklileri için yapılan hesaplara göre bu kişilerin 25 yıllık hizmet sürelerinin bulunması durumunda maaşlarının 2 bin 463 TL tutarında artış yaşayacağı ifade edildi. Hizmet süresinin 30 yıl olması durumunda yaşanacak olan maaş artışı ise 2 bin 587 TL olarak hesaplandı. Uzmanlar bu artışların ocak ayının başında refah payı düzenlemesi kapsamında duyurulmuş olan yüzde 30’luk maaş zammından bağımsız olduğunu vurguladı.