Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat

1999 yılında açıklanan bir sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emeklilik haklarına kavuşamayan milyonlarca vatandaş, sene başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yapmış olduğu açıklama ile birlikte büyük bir sevinç yaşadı. Bekledikleri yeni yasa için bu sene içerisinde görüşmelerin yapılacağını ifade eden Bakan Bilgin, söz konusu çalışma takvimini temmuz ayının başında ilan etti. 

Ülke sınırları içerisinde yaşayan ve sigorta giriş tarihi Eylül 1999 tarihinden önce olan yaklaşık 5,5 milyon EYT’liyi ilgilendiren yeni karar için temmuz ayında düğmeye basıldı. Henüz içeriği tam olarak açıklanmamış olan EYT yasa tasarısı için heyecan dorukta iken söz konusu tasarının aralık ayının ilk haftası itibari ile Meclis’e sunulacağı ileri sürülmüştü. Hükümet yetkililerinin de açıklamaları bu yönde iken bugün kulislerden yeni bir bilgi geldi. Milyonlarca EYT’liyi hayal kırıklığına uğratan yeni gelişmenin detayları paylaşıldı. 

MECLİS’İN ÇALIŞMA TAKVİMİ BELLİ OLDU!

5-aralik-2022-eytde-son-dakika-gelismesi-calisma-takvimi-belli-oldu-karar-2023-yilina-ertel

Daha önce başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin olmak üzere birçok hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamalarda EYT yasa tasarısının aralık ayının başı itibari ile Meclis’e sunulmasının planlandığı ifade edilmişti. Ancak bugün bu konu ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. 

Alınan bilgilere göre Meclis’in 5- 16 Aralık tarihleri arasında bütçe görüşmeleri yürüteceği bildirildi. Sonrasında ise liman ve maden sahaları ile ilgili düzenlemeleri gözden geçireceği öğrenilen Meclis’in 24 Aralık tarihinde tatile gireceği açıklandı. Bu açıklamalara bakıldığında EYT yasasının 2023 yılının ilk gündemini oluşturacağı tahmini yapıldı. 

MECLİS BAŞKANI AÇIKLAMIŞTI!

Geçtiğimiz hafta vermiş olduğu bir röportajda Meclis’in 16 Aralık tarihine kadar bütçe görüşmeleri yapacağını ifade eden Meclis Başkanı Mustafa Şentop, EYT ile ilgili olarak şunları söylemişti: “EYT’nin bütçe görüşmelerinin ardından takvime eklenmesi mümkündür. Burada önemli olan söz konusu kanun teklifinin Meclis’e verilmesidir. Geçmiş yıllarda da Meclis’in bütçe görüşmelerinin ardından çalışmaya devam ettiğini görüyoruz.”