Dünya genelinde en fazla kullanıcısı sayısına sahip sosyal medya uygulamalarından birisi olan ve her geçen gün de abone sayısını artıran Twitter, son dönemlerde yeni sahibi Elon Musk’ın yeni kararları ile gündemden düşmemeye başladı. 

Tesla ve SpaceX firmalarının CEO’su Elon Musk, nisan ayında yapmış olduğu bir açıklamada sosyal medya platformu Twitter’ı satın almaya karar verdiğini ve firmaya 44 milyar dolar teklif ettiğini belirtmişti. O süreç içerisinde her şeyin yolunda gittiği düşünülürken Musk ile Twitter’ın üst düzey yöneticileri arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanmış ve taraflar mahkemelik olmuştu. Bu olayların üzerine Musk’ın Twitter’ı satın alma sürecini sonlandırdığı düşünülürken beklenmeyen hamle geçtiğimiz haftalarda geldi. Musk, yapmış olduğu açıklamada Twitter’ı 44 milyar dolar karşılığında satın aldığını ifade etti. 

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

Twitter’ı satın aldığı ilk günden bu yana birçok yeni özellik adına çalışmalar yürüten Musk, ücretli abonelik için kolları sıvadı ancak “hırsız hesap” kavramının ortaya çıkması üzerine bu kararını askıya almaya karar verdi. Ücretli abonelik uygulamasının süresiz olarak askıya alındığı açıklanırken Musk yine ters köşe yaptı ve kararından günler sonra ücretli abonelik uygulamasını başlattı. 

Twitter uygulamasında yenilikler gözlenmeye devam edilirken Musk’ın küresel çapta eleştirilen bir hareketi için de geri adım attığı öğrenildi. 

HESAPLARINI ASKIYA ALMIŞTI!

ab-ve-bmnin-baskilari-sonuc-verdi-milyarder-elon-musk-twitterda-geri-adim-atti (2)

Twitter’ın ifade özgürlüğünü kısıtlayan tavrını sık sık eleştirmesine rağmen platformun yeni sahibi olduktan sonra özel jetini izleyen ElonJet hesabını takip eden Washington Post, The New York Time, Voice of Amerika ve CNN gibi küresel çapta önem arz eden yayın organlarında görev yapan gazetecilerin hesaplarını askıya alan Musk, bu kararı ile BM ve AB tarafından oldukça eleştirildi. 

Elon Musk’ın gazetecilerin hesaplarını askıya alması üzerine “Medya Özgürlüğü Yasamızda bu desteklenmiş bir durumdur. Musk bunu fark etmeli” ifadelerini ile kullanarak Musk’ı yaptırımlara karşı uyaran AB’den sonra BM de gazetecilerin seslerinin kısılamayacağını belirtmişti. 

“İNSANLAR SÖZÜNÜ SÖYLEDİ!”

Gelen tepkiler üzerine Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin bir anket düzenleyen Musk, sonrasında şu ifadeleri kullandı: “İnsanlar sözünü söyledi. Yerimi takip eden hesaplar hemen açılacaklar.”