Şubat ayında resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı fiziki olarak devam ederken bu savaşın tüm dünya ekonomileri üzerinde olumsuz etkiler yaratmış olması küresel çapta bir krizin yaşanmasına sebebiyet verdi. Bu durum halen gündemden düşmeyen en önemli başlıklardan birisi olmaya devam ederken bir savaş sinyali de AB ve Çin ülkelerinden geldi. Ancak bu savaşın daha çok teknolojik alanda yaşanması beklenirken geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin ilk adım ABD yönetiminden geldi. 

Gelişen ve değişen teknolojik şartlar, ülkeler arasında da teknolojik alanda rekabet ortamının kızışmasına sebep oldu. Son olarak ABD ve Çin ülkeleri arasında gözlenen bu rekabet, ciddi boyutlara ulaşacağı konusunda piyasaları tedirgin etmeye başladı. Teknolojik gelişmelerin dünya üzerinde bulunan en büyük temsilcilerinden birisi olan Çin’in ABD tarafından egale edilmek istenmesi ortamı kızıştırdı. Yakın zaman önce bir program düzenleyen ve ilgili program kapsamında teknoloji şirketlerini ABD sınırlarında üretim yapmaları üzere davet eden yönetim, ne kadar ciddi olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. 

ABD’den teknolojik yatırımlara ilişkin hibe programı desteğinin ardından yeni bir haber daha geldi. Dünya’nın en büyük çip üreticisi olan TSMC, ABD’de ilk fabrikasını açarak herkesi şaşkına çevirdi. 

Hyundai 2023 Ocak ayı fiyatları belli oldu! Bu modelde 6.500 TL indirim uygulanacak! Hyundai 2023 Ocak ayı fiyatları belli oldu! Bu modelde 6.500 TL indirim uygulanacak!

PROGRAMA DAHİL OLDU!

abd-ile-cin-arasinda-savas-buyuyor-teknoloji-savasina-tayvanli-cip-ureticisinden-buyuk-dar

ABD yönetiminin teknoloji firmalarını üretim yapmak üzere bir hibe programı kapsamında ülkesine davet etmesi, gündeme bomba gibi düştü. Bu davete dahil olan isimlerden birisinin ise Tayvan merkezli çip üretici firma TSMC’nin olması, Çin ile ABD arasında gerginliğin daha da tırmanacağını düşündürdü.

ABD’nin hibe programına dahil olan TSMC, gün ülkenin Arizona eyaletinde ilk üretim tesisini açtı. Açılış törenine Apple CEO’su Tim Cook, ABD Başkanı Joe Biden ve NVDIA CEO’su Jensen Huang katıldı. 

ÜRETİM 2024’TE BAŞLAYACAK!

TSMC’nin Arizona’da açmış olduğu ilk üretim tesisinde 4 nm teknolojisini kullanarak üretim yapacağı bildirildi. Bu teknolojinin günümüz çipleri için son teknoloji sayılabileceğini ifade eden uzmanlar gelişmeleri yakından takip ederlerken TSMC ilk üretimin 2024 yılında gerçekleştirileceğini ifade etti.