Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hem var olan hastalıklara hem de yeni hastalıklara ilişkin birtakım çalışmalar yürütülmeye başlandı. Uzun süredir devam eden bilimsel çalışmaların ışığında keşfi yapılan aşılar, üretilen ilaçlar ve belirlenen diğer teknikler ile birçok ölümcül hastalığa çare bulundu. Çağımızın en korkulu hastalıklarından olan ve her yaşta görülebildiği için vatandaşları tedirgin eden kanser hastalığının tedavisi için de çalışmalar sürerken bugün bilim insanlarından sevindiren bir haber daha geldi. 

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve tamamen beyinsel fonksiyonların yavaşlaması ile alakadar olan Alzheimer hastalığı, belirli bir yaşın üzerinde olan tüm vatandaşların en çok korktuğu hastalıklar arasında öne çıkmaya başladı. Bu konuya ilişkin birçok çalışma yürütülürken hastalığın tamamen tedavi edilemediği ancak ilerleyişinin yavaşlatılabileceği yönünde bilimsel sonuçlara ulaşıldı. Bu kapsamda ABD’li bir ilaç firması tarafından yürütülen yeni bir çalışmanın daha sonuçları ortaya kondu. 

Bir süredir Alzheimer hastalığına karşı bir ilaç üzerinde çalışan ABD’li bir ilaç firması, ilacın faz 3 çalışmaları kapsamında ulaştığı sonuçları paylaştı. Bilim dünyası ve Alzheimer hastaları adına önemli bir keşif olduğu söylenen ilaca ilişkin deneysel sonuçlar paylaşıldı. 

PROTEİNİN YOĞUNLAŞMASINI AZALTIYOR!

abdli-ilac-firmasindan-alzheimer-hastalarina-mujde-yeni-ilac-ilerleyisi-yavaslatiyor-sempto

ABD’li bir ilaç firması San Francisco bölgesinde düzenlenen bir konferansa katılarak Alzheimer hastalığının erken teşhisi kapsamında hastalığı yavaşlatacak olduğunu ileri sürdüğü ilacın faz 3 sonuçlarını paylaştı. 

Yaptığı açıklamada bir tür antikor tedavisi olarak değerlendirilebilecek olan ilacın Alzheimer hastalığına sebep olduğu bilinen amlyoid proteinin beyinde yoğunlaşmasının önüne geçtiğini belirten ABD’li firma, 50- 90 yaş aralığında olan bin 795 kişinin çalışmaya katıldığını ifade etti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastane randevuları konusunda bilgilendirdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hastane randevuları konusunda bilgilendirdi!

Çalışmaya katılan bin 795 kişiden 898’ine ilacın verildiğini, 897’sine ise etken madde bulunmayan ilacın verildiğini ifade eden ABD’li ilaç firması, elde edilen ilk sonuçları paylaştı. İlaç verilen hastaların tamamında hafıza ve düşünme fonksiyonlarında düşüşün yavaşladığı, 18 ay boyunca işlevin devam ettiği ve ilacın insanların gündelik aktivelerine yardımcı olduğu bilgilerine ulaşıldı. 

İLAÇ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI!

İngiltere Alzheimer Araştırmaları Kurumu Direktörü Susan Kohlhaas ABD’li ilaç firmasının yeni ilacı için şunları söyledi: “Bu heyecan verici sonuçlar, demans araştırmaları için ileriye dönük atılmış büyük bir adımı temsil ediyor. Bu ilaç Alzheimer hastalığı olan vatandaşlar için yeni bir çağın habercisi olabilir.”