2023 yılına girilmesi ile birlikte hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde yeni döneme ilişkin önemli kararlar alınmaya başlandı. Genel olarak tüm ülkelerin esas iyileştirme alanı yüksek enflasyon olurken her ülkenin yönetimi enflasyon ile mücadele kapsamında farklı çalışma programları düzenledi. Bu durum dünya genelinde yakından takip edilen konu başlıklarının başında gelirken Hırvatistan’dan yönetimine dair önemli bir açıklama geldi.

Avrupa Birliği’nin en son üyelerinden birisi olan Hırvatistan, geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamaya imza attı. 14 Ocak Cumartesi günü yapılan açıklamada ülkenin para biriminin tek birime indirgendiği bilgisi yer aldı. Hükümet, ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

YALNIZCA EURO KULLANACAKLAR!

abnin-en-genc-uyesi-hirvatistan-sadece-euro-kullanmaya-basladi (2)

Avrupa Birliği’nin en son üyelerinden birisi olarak bilinen Hırvatistan, bir son dakika açıklaması yayınlayarak gündeme bomba gibi düştü. 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile hem Euro Bölgesi’ne hem de Şengen’e dahil olan Hırvatistan, resmi para birimi olan kunadan euroya geçiş yapmış olduğunu ifade etti. Emekli Zoran Juric konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada Hırvatistan’ın dünyanın en büyük para birimlerinden olan euroyu kullanmasından gayet memnun olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Madeni paralar ile sıkıntı yaşıyordum. Ben onlara tam olarak adapte olamadım.” Ayrıca Juric, kunanın postanelerde de değiştirilmesine yönelik verilmiş olan karara olumlu baktığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ne demektir nasıl yapılır? Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ne demektir nasıl yapılır?

Ülkenin başkenti Zagreb’de yer alan pazar yerinde satış yapan Ivo Vrlyic de Hırvat halkının euro para birimine alışma süreci içerisinde olduğunu belirtti. Vrlyic, sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Çok fazla madeni para var. Bu konuda biraz zorluk çekiyor. Hala kuna ile ödeme yapanlar dahi var.”

2023 YILININ SONUNA KADAR DEĞİŞTİRİLEBİLECEK!

2013 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuş olan Hırvatistan, 1 Ocak 2023 tarihinde de Şengen bölgesinin 27’nci üyesi oldu. Para birimini de otomatik olarak kunadan euroya çevirdi. Bu karar birçok Hırvatistan vatandaşı tarafından olumlu olarak değerlendirilirken ellerinde kuna bulunan vatandaşlar için yeni bir duyuru yapıldı.

Hırvatistan tarafından yapılmış olan resmi açıklamada ülkenin resmi para biriminin 14 Ocak 2023 tarih itibari ile euro olarak güncellendiği bilgisi yer aldı. Öte yandan ellerinde halen kuna bulunan vatandaşlara seslenen yönetim, 2023 yılının sonuna kadar postanelere bizzat müracaat ederek, 2024 yılında ise Hırvatistan Ulusal Bankası’na giderek paralarını euro ile değiştirebileceklerini ifade etti.