2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve seyahat edilmesine bağlı olarak kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılan koronavirüs salgını, milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Aynı zamanda ileri vadede etkileri henüz bilinmeyen koronavirüs salgını birçok kişiye de bulaşarak hastanelik etti. Aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanmasının ardından büyük ölçüde kontrol altına alınan ancak öldürücülük oranı düşük yayılım hızı ise yüksek olan Omicron varyantı ile halen aramızda bulunan virüs, havaların soğuması ile birlikte diğer virüsler ile de birleşti. 

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının düşmeye başlaması, grip salgınlarının da ortaya çıkmasına sebep oldu. Ek olarak Amerika’da başlayan ve ülkemize de gelen RSV virüsünün de varlığı, kasım ayında üçlü salgın dönemini resmen başlattı. 

Salgınlar sebebi ile bugün hastane önlerinde uzun kuyruklar oluşmaya başladığını belirten uzmanlar, bu durumun havaların soğuması ile birlikte daha ciddi tablolara sebep olabileceği konusunda vatandaşları uyardı. Bu noktada maske takılmasının önemli olduğunu belirten uzmanlar, bağışıklık sisteminin de kuvvetlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

Bugün bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek adına piyasada pek çok vitamin vb. içerik satışa sunulurken bağışıklık sisteminin doğal yollar ile güçlendirilmesinin büyük önem teşkil ettiği bildirildi. Bu kapsamda pek kimsenin bilmediği ancak tezgahlarda yerini almaya başlayan “murt” meyvesi, çalışmalara konu oldu. 

MURT MEYVESİ NEDİR?

WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor WWF'nin Yeni Projesi Denizlerimiz İçin Umut Oluyor

adi-farkli-icerigi-sifa-deposu-murt-meyvesi-tezgahlara-geldi-savasta-dusmanlari-hastalikta (2)

Kurtuluş Savaşı döneminde düşmana fırlatıldığı bilinen murt meyvesi, hambeles ismi ile de bilinmektedir. Yaz ayında çiçek açan ve Adana ile Mersin illerinde yetişen bu meyve, sonbahar aylarında toplanmaktadır. Bu meyvenin antiseptik özelliği oldukça yüksektir. 

MURT MEYVESİNİN FAYDALARI

Antiseptik özelliği sayesinde bir numaralı balgam söktürücü olarak bilinen murt meyvesi, boğazda bulunan iltihabı kurutmaktadır. Ayrıca kolesterolü dengeleyen bu meyve, üst solunum yolları şikayetlerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Çay olarak tüketildiğinde ise vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.