Aile destek yardımı kapsamında yapılan ödemelerin artırıldığının açıklanmasının ardından vatandaşların destek paketine başvuru şartlarını ve ödeme miktarını araştırmaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın ücretlerin yükseltildiğini açıklamasının ardından yeni detaylar da belli oldu. e – Devlet üzerinden vatandaşların kolayca başvuru yapmaları sağlanacak. 

Geçtiğimiz Eylül ayında açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, aile destek yardımı kapsamında 1.250 TL’ye kadar ödeme yapılabileceğini aktardı. Aile destek yardımı kapsamında toplam 15 milyar Türk lirası olarak belirlenen bütçeye, 25 milyar TL daha ilave edildiğinin altı çizildi. 

AİLE DESTEK YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

aile-ve-sosyal-hizmetler-bakani-aciklamisti-o-ucretler-artirildi-aile-destek-yardimi-basvur (2)

Aile destek yardımı kapsamında ödeme almak isteyen vatandaşların bazı şartları sağlamaları gerekecektir. Bu kapsamda bakanlık tarafından belirlenen şartlara göre aile destek programı kapsamında yer almayan kişiler dışında kalan herkesin bu desteklerden yararlanması sağlanacak. Buna göre destek almayacak kişiler ise şunlardır: 

  • Türk vatandaşı olmayan,
  • Mavi Kart sahibi olan,
  • Yurt dışında ikamet eden,
  • 18 yaşından küçük olan,
  • Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurt dışında çalışan, yurt dışı borçlanan ya da özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişiler bulunanlar aile destek yardımından yararlanamayacaklardır.  

AİLE DESTEK YARDIMI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamasına göre önceden 450 TL ile 600 TL arsında olan yardım miktarının, yen düzenleme ile 850 TL ve 1.250 TL bandına yükseltildiği aktarılmıştır. Başvurusu onaylanan kişiler en yüksek 1.250 TL’ye kadar ödeme alabilecek. 

Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok

AİLE DESTEK YARDIMI BAŞVURU EKRANI  

Aile destek programına başvuru yapmak için e – Devlet kapısı üzerinden işlem yapılabiliyor. Buna ek olarak ikamet adresinin bağlı olduğu yerde, ilgili kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvuru yapılabilir.