Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın titizlenerek hazırladığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar (ETY) düzenlemesine ilişkin sıcak gelişmeler yaşandı. Detayları netleşen EYT düzenlemesi, son hazırlıkların yapılması için yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın masasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilmişti. Bu hazırlıklardan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda oylanacak olan EYT için takvim netlik kazanmaya başladı.

EYT bekleyen vatandaşların bir süredir gündeminde olan düzenlemenin takvimine ilişkin net bir tarih dillendirilmiyordu. Geçtiğimiz gün kameralar karşısına geçen AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, bu konudaki ilk net tarihi veren isim oldu. EYT düzenlemesinin oylanacağı zaman dilimine işaret eden Akbaşoğlu, aynı zamanda EYT’lilerin alacağı ilk maaş tarihini de açıkladı.

AKBAŞOĞLU, EYT’DE TARİHİ İLK KEZ VERDİ

ak-partili-akbasoglundan-eyt-tarihine-iliskin-takvim-aciklamasi-geldi

EYT düzenlemesinden yararlanmak için gün sayan vatandaşlara müjde, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan geldi. Akbaşoğlu, açıklamasında EYT düzenlemesinin TBMM’ye taşınacağı tarihe ilişkin şu ifadeleri kullandı:

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

“Son olarak sözleşmeliye kadro düzenlemesi ile ilgili adımı attık, Meclis’e sunduk. 500 bine yakın insanımız daimi kadroya geçirilmesi dün Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. Perşembe günü Meclis’e gelecek. Genel Kurulda yasalaştırarak hemen yürürlüğe sokulabilecek. Sıralama ve süreç yönetimi olarak da EYT ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teknik çalışmayı bitirdi. En geç inşallah haftaya teklifi Meclis’e sunmayı planlıyoruz. En geç Mart ayında EYT’li kardeşlerimiz maaşlarını alacaklar.”

8 EYLÜL 1999 TARİHİ VE ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞLİLERİ KAPSAYACAK

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yılın son çeyreğinde detayları üzerine çalıştığı EYT düzenlemesinden yalnızca 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesi sigorta girişi olanlar yararlanabilecek. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişiyi emekli edebilecek olan yeni düzenleme kapsamında kademi olarak 5 milyon kişinin yaş beklemeden emekli olması bekleniyor.

TBMM’den geçmesinin ardından EYT düzenlemesine ilişkin başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından e-Devlet üzerinden alınacak. Hazırlıkların teknik kısmının tamamlandığı EYT’de sadece TBMM onayı kaldı.