Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti

Yaklaşık olarak 23 yıldır emekli olmayı bekleyen ancak EYT yasasından ötürü bir türlü yüzleri gülmeyen vatandaşlar, 2022 yılının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından detayları paylaşılmış olan yeni düzenleme çalışmaları sonrasında rahat bir nefes aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın temmuz ayında başlatmış olduğu EYT düzenleme çalışmalarında sona gelindiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönem itibari ile EYT’lilerin emeklilik hayallerine kavuşacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından önce aralık ayının başında Meclis’ten geçmesi beklenen EYT düzenleme çalışmaları, 2023 yılına sarktı. Bu gecikme milyonlarca vatandaşı hayal kırıklığına uğratırken ocak ayının tamamlanmak üzere olduğu şu günlerde yasanın halen Meclis gündemine taşınmamış olması, kafaları karıştırdı.

EYT düzenleme çalışmalarının en zaman Meclis’e sunulacağı, ilk emeklilik maaşının ne zaman alınacağı gibi sorular cevaplarını bulmayı beklerken AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan umutlandıran bir açıklama geldi.

EYT İÇİN TARİH VERDİ!

ak-partili-isim-eytlilerin-maaslari-icin-tarih-verdi (2)

Bir son dakika açıklaması yapan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, merak edilen EYT düzenlemesine de değindi. Düzenleme çalışmalarının muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde Meclis’e sunulacağını ifade eden Akbaşoğlu, EYT’li vatandaşları sevindirdi.

EYT’LİLERİN MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

23 yıllık problemin çözümüne ilişkin teklifin muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde Meclis’e sunulacağını ifade eden Akbaşoğlu, maaşlarında yüksek ihtimal ile mart ayında hesaplara aktarılmaya başlanacağını belirtti. İlk etapta 2 milyon 250 bin EYT’linin emekli olmasını sağlayacak olan yasanın kendi takvimi içerisinde yürüdüğüne dikkat çeken Akbaşoğlu, “İrade ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

EYT yasa teklifinin Meclis’e sunulmasının ardından sürecin nasıl işleyeceği de merak konusu oldu. Konuya ilişkin yapılan resmi açıklamalara göre yasa teklifinin kabulünün ardından EYT’liler için emeklilik başvuru süreci başlayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik başvurularını e- devlet sistemi üzerinden kabul edecek. Yapılan değerlendirmelerin ardından ise bir sonraki ay içerisinde EYT’lilerin emekli maaşları hesaplara aktarılacak.