Dün Meclis’e sunulan torba yasa teklifi kapsamında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren birçok konu başlığı gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, torba yasa teklifi kapsamında verilen bazı kararları vatandaşlar ile paylaştı. İşte Elitaş’ın açıklamalarına ilişkin ayrıntılar…

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan vatandaşlara müjde: Engelli aylıklarının geri ödemesi talep edilmeyecek, maske borçları silinecek!

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

Bir süredir üzerinde çalışılan ve Meclis tatilde olduğu için henüz yasalaştırılamamış olan onlarca düzenleme başlığı, dün itibari ile torba yasa teklifi kapsamında Meclis’e sunuldu. Milyonlarca gence yük olan KYK faizlerinin silindiği açıklanırken icra takibi başlatılmış olan 2 bin TL ve altı tutarlı borçların tasfiye edilmesine karar verildi. Ek olarak işverenlerine nakdi yemek desteği sunan işverenler ile bin TL’ye kadar elektrik ve doğalgaz desteği sunan diğer işverenlerin vergiden muaf tutulmasına işaret edildi.

Meclis’e sunulan torba yasa teklifi kapsamında her kesimden vatandaşın bütçesini ferahlatan kararlara imza atıldığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, engelli aylığı alanlar ve salgın döneminde zorunlu tutulan maskeleri takmadıkları için para cezasına çarptırılan vatandaşlar için de olumlu kararların alındığını ifade etti.

ENGELLİ AYLIKLARINA İLİŞKİN FLAŞ GELİŞME!

Meclis’e sunulan torba yasa teklifi kapsamında alınan kararları değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, engelli vatandaşlar için alınmış olan yeni karara da vurgu yaptı. Elitaş, yeni karara ilişkin şu ifadeleri kullandı: “yüzde 40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar aylık almaya hak kazanıyorlar ancak bazı dönemler içerisinde sağlık raporlarını yenilemeleri gerekiyor. 3 yıl aylık almış olan biri, 3’üncü yılın sonunda almış olduğu sağlık raporunda engel oranının yüzde 40’ın altına düşmüş olması durumunda ödenen aylıklar faizleri ile birlikte geri alınıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte engel oranının düştüğü ayda bir ödemesi bulunuyor ise talep edilmeyecek.”

MASKE CEZALARI SIFIRLANDI!

Salgın döneminde zorunlu tutulan maske takma kararı kapsamında kurala uymayıp ceza alanlara ilişkin de açıklamada bulunan Elitaş, şu ifadeleri kullandı: “9 milyon dosya ve 5 milyon kişiyi ilgilendiren bu durumum toplam bedeli yaklaşık olarak 20 milyar TL. Maske takma kuralına ilişkin 2,7 milyar TL var, bir de sokağa çıkma yasağını ihlalden kesilmiş olan cezalar var. Düzenleme ile birlikte 2,7 milyar TL’lik kısımdan vazgeçildi.”