Meclis gündemi son günlerde oldukça yoğun iken 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri de tartışma yaratmaya devam ediyor. Bu sene son kez Cumhur İttifakı adına adaylığını ortaya koyduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından gözler Millet İttifakı liderlerine çevrildi. Seçime oldukça az bir zaman kalmış olmasına rağmen altılı masa liderlerinin cumhurbaşkanı adaylarını halen açıklamamış olması, bir kesim tarafından ağır eleştirilmeye başlandı.

Seçim tarihinin 18 Haziran’dan 14 Mayıs’a çekilme ihtimali kuvvetlenmeye başlamışken Millet İttifakı liderlerinin olası bir yönetim durumunda nasıl bir strateji izleyecekleri konuşulmaya devam ediliyor. Seçimi Millet İttifakı’nın kazanması durumunda tüm liderlerin imza yetkisinin olacağı belirtilirken cumhurbaşkanı adayının halen açıklanmamış olması kafa karışıklığı yarattı.

Önceliklerinin aday belirlemek olmadığını ifade eden liderler, 11’inci toplantı için hazırlıklara başladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan toplantıda neler konuşulacağı merak edilirken Akşener lider ziyaretlerine başladı.

AKŞENER ZİYARETLERE BAŞLADI!

aksenerden-kilicdarogluna-buyuk-toplanti-oncesi-ziyaret (2)

Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek! Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek!

26 Ocak tarihinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde 11’inci toplantılarını gerçekleştirecek olan altılı masa liderleri, seçmenler tarafından yakından takip ediliyor. Önümüzdeki toplantıda cumhurbaşkanı adayının açıklanıp açıklanmayacağı merak edilirken Akşener toplantı öncesinde liderleri ziyaret etmeye başladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret eden Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret etti. İki lider basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplandı 1 saat 15 dakika sürdü. Toplantı çıkışında CHP’den hızla ayrılan Akşener, gazetecilerin muhtemel seçim tarihi olarak gösterilen 14 Mayıs’a ilişkin yönelttikleri soruları yanıtsız bıraktı. Öte yandan parti kurmaylarının 14 Mayıs tarihinin kendi çalışmalarını etkilemediğini belirttikleri öğrenildi.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULACAK?

26 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek olan 11’inci toplantıda nelerin konuşulacağı merak konusu oldu. Edinilen bilgilere göre bu toplantıda da aday ismi konuşulmayacak. Liderler, ortak adayın nasıl belirleneceği usulünü ele alacak. Altılı masa kaynaklar, toplantıya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Aday mutlaka genel bakan mı olsun, partiler isimleri masaya mı getirsin, anket yapılsın mı gibi genel başlıklar konuşulabilir.”