Piyasalarda ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararları büyük bir gerilim yarattı. Uzun süredir faiz artırma politikası ile küresel piyasaları etkileyen FED’in yeni kararı yakından takip ediliyor. Uzun süredir altın ve dolarda yaşanan hareketliliklerin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. 

Piyasalar FED’in faiz kararına odaklanmışken uzman isimlerden de tahminler gelmeye devam ediyor. Ekonomist İslam Memiş’in piyasalara ilişkin yeni tahminleri dikkat çekti. Hafta ortasında altın piyasalarının yönü ise merak ediliyor. 

FED FAİZ KARARI ALTINI NASIL ETKİLEYECEK?

ABD’de resesyon endişelerinin artması ve enflasyonun artmasına bağlı olarak gelen yeni politikalar tüm piyasaları etkiliyor. 1 Kasım’da başlayan FED toplantısı bugün tamamlanacak. Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak FED faiz kararı sonrasında piyasalarda hareketlilik yaşanması bekleniyor. 

Uzmanların tahminlerine göre bu ay 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapılması bekleniyor. Risk iştahı ise karar öncesinde yüksek seyretti. Altında ise karar öncesinde hareketlilik sürerken, faiz artırımı ile geri çekilmelerin olabileceği aktarılıyor. 

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

İSLAM MEMİŞ’TEN KRİTİK ALTIN TAHMİNİ 

altin-ve-dolarda-fed-karari-gerilim-yaratti-islam-memis-bu-kez-net-konustu-altin-yatirimcis (2)

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından 2 Kasım’da Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak faiz kararına dikkat çeken Ekonomist İslam Memiş, 21.00 – 22.00 saatleri arsında yaşanacak dalgalanmalara karşı yatırımcıları uyardı. Piyasalarda karar öncesinde belirsizlik ve dalgalanmaların yüksek olabileceği ifade ediliyor. 

Kalıcı fiyatlanma ve Kasım ayı pozisyonlarının ise Perşembe günü itibariyle başlayabileceği belirtildi. Mevcut durumda ise risklerin devam ettiğinin altı çiziliyor. 

GRAM ALTIN NE KADAR?

FED kararı öncesinde 2 Kasım Çarşamba gününde gram altın fiyatları dalgalı seyretmeye devam ediyor. 989 lira seviyesinden işlem gören gram altın, FED kararının ardından yeni harekete başlayabilir. ONS altın ise karar öncesinde 1.650 dolar seviyesinden işlem görüyor. Faiz artırımı halinde ons altında çekilme yaşanması beklentisi devam ediyor. 

Haberiyakala.com yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım danışmanlığı yetkili kişi veya kurumlar tarafından yapılır. Haberiyakala.com’un kaynağı uzman yorumları ve güncel haberlerdir.