Sene başından bu yana verdiği faiz artırımı kararları ile ülkemiz ekonomisini de tepetaklak eden Amerika Merkez Bankası, dün senenin son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından hem faiz kararını hem de yeni döneme ilişkin öngörülerini paylaşan Başkan Powell, altın piyasasında düşüşlerin yaşanmasına sebep oldu.

Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat

FED’den gelen senenin son faiz artırımı kararının ardından altın başta olmak üzere gümüşte de kayıplar gözlenirken 2023 yılına ilişkin yeni değerlendirmeler geldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yeni yıla ilişkin öngörülerini paylaştı. 

FED’İN AÇIKLAMASI İLE PİYASALAR SARSILDI!

altinda-gunluk-kayip-yuzde-15i-asti-uzman-islam-memis-2023-yilina-iliskin-bombayi-patlatti

15 Aralık Perşembe günü senenin son toplantısını gerçekleştirmiş olan FED, tahminleri doğru çıkardı. Yapılan açıklamalara göre FED aralık ayında da faizleri 50 baz puan artırdı. Faiz kararının bildirilmesinin ardından önemli açıklamalarda bulunan FED Başkanı Powell, faiz artışlarının henüz bitmediğini ifade etti. Ayrıca Başkan Powell, nihai faiz beklentisinin yüzde 5,1’e yükseltilmiş olduğuna da dikkat çekti. 

ABD ekonomisinde yavaşlamanın hızlanacağını ifade eden Powell, 2023 yılına ilişkin büyüme beklentilerini yüzde 0,5’e düşürdüklerini belirtti. İvme kaybına da değinen Başkan Powell bu durumun istihdamı yavaşlatmasını ve 2023 yılı işsizlik oranının yüzde 4,6’ya yükselmesini beklendiklerini ifade etti. 

FED başkanının yapmış olduğu açıklamaların ardından altında günlük kayıp yüzde 1,5’i aşarken gümüşte günlük kayıp yüzde 3,5’i buldu. 

UZMAN İSİMDEN 2023 YILI DEĞERLENDİRMESİ!

Ekonomi piyasalarına ilişkin sık sık değerlendirmelerde bulunan ve ilgili değerlendirmelerini gerek TV kanalları gerek ise resmi YouTube kanalı aracılığı ile yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 2023 yılında piyasaların nasıl olacağını, kimleri nelerin beklediğini açıkladı. Uzman Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlar yüksek enflasyonu henüz yeni yeni hissetmeye başladı. Enflasyon karşısında paralarının aşırı bir biçimde değer kaybettiğini gören vatandaşlar, nerede ve nasıl uyandıklarını şaşırdılar. 2023 yılında resesyon çok konuşulacak. Bu sebep ile de nakdin değerli olacağının bilinmesi gerekiyor. 2023 yılına az insan ve bol nakit ile giriş yapılacak. Benim düşüncem bu yönde.”

Haberiyakala yatırım tavsiyesi vermez.