Altın piyasalarında son dönemde ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan faiz kararları ciddi şekilde fiyatları etkiliyor. Bu hafta yeniden büyük bir faiz artırma kararı alması beklenen FED’in, altında art arda yedinci aylık kaybının yaşanmasına neden olabileceği aktarılıyor. Bu değer kaybının ise 1960’lı yılların sonlarından beri en uzun düşüş serisi olabileceği ifade edildi. 

Hafta başında ise yurt içi piyasalarda altın fiyatları hareketliliğine devam ediyor. Gram ve çeyrek altında FED öncesi sakinlik gözlerden kaçmadı. Faiz artışları sonrasında altın fiyatlarında yaşanan geri çekilmeler yakından takip ediliyor.

ALTINDA ART ARDA KAYIPLAR DEVAM EDİYOR!

altinda-kritik-gun-altin-fiyatlarinda-1960lardan-beri-en-uzun-dusus-serisi-guncel-gram-ve-c (2)

Altın piyasalarında değer kayıpları dikkat çekmeye devam ediyor. Üst üste yedinci ayında da altın fiyatlarının ayı kayıpla kapattığı ifade ediliyor. Yaşanan bu kayıpla beraber 1960’ı yıllardan beri en uzun kayıp serisi olduğu belirtildi. Uzmanlar ise altın yatırımcılarına uyarılarını sürdürüyor. 

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü itibariyle altının ons fiyatında yaşanan düşüşlere paralel olarak yüzde 1,1 oranında gram altında d benzer bir kayıp yaşandı. 31 Ekim haftasında ise altın fiyatlarında 1 Kasım Salı günü itibariyle yatay bir seyir izlenmeye devam ediyor. 

ALTIN PİYASALARININ ODAKLANDIĞI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

ABD’nin enflasyon ile mücadele kapsamında üst üste aldığı faiz artırma kararları piyasaları etkilemeye devam ediyor. FED’in politika faizlerini art arda dördüncü kez 75 baz puan artıracağı ve enflasyon ile mücadele politikalarına devam edeceği aktarılıyor. Toplantı takviminde ise FED faiz kararının 1 – 2 Kasım 2022 tarihlerinde açıklanacağı aktarıldı. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

GRAM VE ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

1 Kasım 2022 Salı itibariyle gram altın haftanın ikinci işlem gününe sakin başladı. Günün ilk yarısında 984 lira seviyelerinden işlem görmeye devam eden gram altın, 1.633 lira seviyesindeki çeyrek altını takip ediyor. Piyasalar ise FED kararlarına odaklanmış durumda.