Bir süredir inişli çıkışlı seyre kapılan ve yeni yıla sağlam bir getiri ile merhaba diyen altın piyasalarının yanı sıra, yükselişe geçen euro/TL paritesi ile bir süredir stabil olan dolar/TL paritesi yeni haftanın tercih edilen yatırım araçları arasındaki yerini aldı. Geçtiğimiz yıl getirdiği kazanç ile gözde hale gelen Borsa İstanbul ile gümüş de piyasa analistlerinin yakın markajına girdi.

Yatırımcıların yakından takip ettiği Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten her hafta gelen piyasa değerlendirmesi bu hafta da geldi. Dolar, euro, Borsa İstanbul ve gümüşe ilişkin konuşan İslam Memiş, kendi YouTube kanalından yayınladığı videoya, “Altın ve gümüş düşecek mi?” başlığını verdi. Videoya, “Borsada yükselişler devam eder mi? Elime TL geçti ne yapmalıyım? Altın ve gümüş için yeni fırsat olur mu? Erken seçimin nasıl etkileri olabilir? Bu tür soruların cevabını vermeye çalışacağım” şeklinde başlayan İslam Memiş, tüm bu sorulara yanıt da verdi.

BORSA VE PARA PİYASALARINI DEĞERLENDİRDİ

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

Bu hafta çektiği videoda 2022 yılının en çok getiri sağlayan yatırım aracı olan Borsa İstanbul’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, “Borsa İstanbul'da yüzde 0.89'luk değer artışı var. Borsa tarafında beklemeyi tercih ediyorum. Yıl içinde dalgalanacak bir borsa endeksi takip ediyorum. Dip olarak 4400, zirve olarak 6500'ü takip edeceğim” ifadelerini kullandı. Ardından dolar/TL ve euro/TL paritesini analiz eden Memiş, şöyle konuştu:

“Dolar TL ekranlarda 18.80. Serbest piyasalarda 19.04-07 aralığında dolar TL kuru var. Yine yatay süreç devam ediyor. Özellikle dolar endeksinin 102'inin altına sarkmasıyla biz içeride dolar TL kurunun baskılandığını görüyoruz. Euro TL kuru pozitif seyirde.  Ekranlarda 20.42, serbest piyasalarda 20.64-72 lira aralığında. Euro dolar paritesi 1.07'ye kadar sarkmıştı, hızlı toparlanma oldu. 1.09'u direnç seviyesi olarak takip ediyorduk. Euro dolar paritesi kısa vade için direnç seviyesini tamamladı. Buradan tekrar geri çekilme bekliyorum.”

ONS VE GÜMÜŞÜ YAKIN MARKAJA ALDI

altinda-yeni-seviye-dolarda-zirve-tarihi-islam-memisten-geldi (2)

Altının geldiği seviye ilişkin açıklamalar yapan İslam Memiş, çektiği videoda; “Altın onsu 1920 dolar. Ons altında tekrar toparlanma oldu. Enflasyon rakamlarının iyi gelmesi, ons altını pozitif etkiledi. 1920 dolar seviyesinde olsa da benim kar satışı beklentim devam ediyor. 1860, 1850 dolar seviyesini beklemeyi tercih ediyorum. Gram altın TL ekranlarda 1165 lira seviyesinde. 1179-1184 lira aralığında” ifadelerine yer verdi. Ardından altını yakın takibe aldığını belirten Memiş, “Ons altından kaynaklanan değer artışı görüyoruz. 1190 lira seviyesi yukarıda güçlü bir direnç seviyesi. Buradan tekrar kar satışı ile düşüş bekliyorum ancak önümüzdeki hafta 1230'ları konuşuyor olacağız. Altın alımı yapacak olanlar ons tarafını yakından takip etmeli. Çünkü dolar tarafı stabil, onu takip etmiyoruz” diye konuştu. Memiş’in gümüşe ilişkin değerlendirmesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Gümüşün ons fiyatı 24.13 dolar seviyesinde. 23.80 destek seviyesini geçti. Yine 23.80 ve 23.50'yi takip edeceğim. Bir sonraki hedefi 25.26 dolar. Gram gümüş ise 14.62 seviyesinde ekranlarda ancak serbest piyasalarda 15 lira seviyesinde. Hızlı ataklarla gümüş gramında asıl direnç seviyesi 15 ve 16 lira seviyesi. Gümüşün gram fiyatındaki yıllık beklentimizde bozulma yok. Biz uzun vadeli yatırımcı olduğumuz için elimizdeki altın ve gümüşlerimizi tutmaya gayret gösteriyoruz. Altın ve gümüşteki kar satışı beklentim devam ediyor.”