2022 yılının sona ermesiyle birlikte yatırımcıların her dönem gözbebeği olan altın piyasalarının getirisinin yüzde 40’ı aştığı finans uzmanlarınca duyurulmuştu. Bu getirinin ardından 2023 yılına hızlı başlayan altın piyasaları, iki haftada yüzde 3’ü aşan bir getiriyi hanesine kaydettirdi. Bu hafta düşüşe geçen altın piyasalarında kayıp yüzde 1’i çoktan aştı. Bunu gündemine alan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, önemli uyarılarda bulundu.

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Kaleme aldığı yazılar ve çektiği videolar ile uzunca süredir yatırımcı olan vatandaşların yakın markajı olan İslam Memiş, haftalık piyasa değerlendirmesini gerçekleştirdi. Kaleme aldığı finans değerlendirmesi yazısında, “Pazartesi günü belirttiğim gibi dolar karşısında diğer enstrümanların coştuğunu gördük” ifadelerini kullanmasıyla dikkat çeken İslam Memiş, altınla borçlananlar ile altın birikimi yapanlara seslendi.

ZAMANI GELDİ DİYEREK ÖNERİDE BULUNDU

altinin-uzmani-islam-memis-konustu-zamani-geldi-diye-uyariyi-verdi (2)

Bu haftaki köşe yazısında altın, para piyasaları ve gümüşün geldiği son nokta hakkındaki değerlendirmeyi ele alın İslam Memiş, piyasalarda başlayan düşüşü ‘sağlıklı’ olarak değerlendirdi. Bu aşağı yönlü hareketi düşüşten çok, dinlenme olarak yorumlayan İslam Memiş, ‘zamanı geldi’ diyerek, yatırımcılara birtakım önerilerde bulundu. İslam Memiş’in bu haftaki köşe yazısında konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Altının ons fiyatı (XAU/USD) bin 901 dolar, gümüşün ons fiyatı (XAG/USD) 24,18 dolar, EUR/USD paritesi 1,0838, GBP/USD 1,2242 seviyelerine yükseldi. Ancak kâr satışı için zaman geldi. İki haftalık yükselişe biraz ara. Gelecek yükselişlerin sağlıklı olması için biraz dinlemesi gerek. Ondan sebep alım yapmamış, gecikmiş veya eline yeni TL geçenler önümüzdeki iki haftayı takip etmeli.”

TAKİP EDECEĞİ SEVİYELERİ AÇIKLADI

Öte yandan yatırımcıları zaman zaman tüyolar veren İslam Memiş, aynı zamanda takip edeceği seviyeleri de açıklayarak, yatırımcıların alım ve satım eşiklerini algılayabilmesine yardımcı oluyor. Bir kez daha aynısını yapan İslam Memiş, yazısının devamında hem altın hem gümüş hem de döviz kuru üzerinde takip edeceği seviyeleri açıkladı. İslam Memiş’in konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Altının ons fiyatında bin 850 – bin 835 dolar, gümüşün ons fiyatında 23,20-22,50 destek seviyeleri var. Orta ve uzun vadede EUR/USD paritesinde 1,15, GBP/USD 1,32, altın ons 2 bin 350 dolar, gümüş ons 40 dolar seviyelerini takip edeceğim.”