Ekonomik şartların giderek daha da zorlayıcı bir hale geldiği 2022 yılı içerisinde her kesimden vatandaş bütçe kontrolünü sağlamak konusunda oldukça güçlük çekti. Yüksek enflasyon sebebi ile tabir- i caizse isteseler de ayaklarını yorganlarına göre uzatamayan vatandaşlar, temel ihtiyaçlarını dahi parmak hesabı ile karşılamaya çalıştılar. Özellikle dar gelirli vatandaşları etkileyen bu durum hem hükümeti hem de diğer yerel kurumları harekete geçirdi. 

Başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşu, geçim derdi yaşayan aileler için farklı başlıklar altında destek kampanyaları düzenledi. Bakanlık bu dönem içerisinde mevcut sosyal yardım modellerinin bazılarında kapsam değişikliğine giderken söz konusu hizmet listesine yeni başlıklar da ekledi. 

Hükümet kanalında ihtiyaç sahipleri için destek uygulamaları devam ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi de geliştirdiği hizmetler ile belediyelere ve hatta ülke yönetimine öncülük etti. Uzun süredir tedavisi yurtdışında yapılan ve oldukça maliyetli olan SMA hastalığına karşı tarama testlerini devreye alan belediye yönetimi ayrıca et, kırtasiye ve internet desteklerini de ihtiyaç sahiplerinin hizmetlerine açtı. 

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Son olarak iki gün önce Twitter hesabından yeni bir videolu paylaşım yayınlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, okullarda açlıktan ağlayan çocuklar gördüğünü ve bunun üzerine harekete geçtiklerini ifade etti. Yeni proje kapsamında sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yılbaşından itibaren her ay 330 TL’lik kantin desteği verileceğini ifade eden Yavaş, tüm dikkatleri üzerine çekti. 

Kantin desteğini açıklamasının ardından Twitter kullanıcılarının ve ülke gündeminin zirvesine oturan Yavaş, dün de Ankara halkını yakından ilgilendiren bir destek açıklamasında bulundu. Hali hazırda yaklaşık bir senedir devam eden doğal gaz desteğine ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı. 

DOĞAL GAZ DESTEĞİ BU SENE DE DEVAM EDECEK!

ankara-buyuksehir-belediyesi-baskani-yavas-duyurdu-180-bin-ailenin-baskent-kartina-dogal-ga (2)

Geçtiğimiz dönem içerisinde ihtiyaç sahibi ailelerin doğal gaz faturalarına destek vermek amacı ile bir proje başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu sene de ilgili yardımların Başkent Kartlara aktarılacağını ve yalnızca doğal gaz faturası ödemeleri için kullanılabileceğini ifade etti. 

TARİH BELLİ OLDU!

180 bin aileye 500’er TL’lik doğal gaz faturası desteğinin verileceğini ifade eden belediye yönetimi, ilk ödemelerin 5 Ocak tarihinde kartlara yükleneceğini belirtti.