Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Almanya'da bebek dünyaya getiren Türk anneler ve babalara, Türkiye'ye dönüşleri sonrasında bile, çocuk yetiştirme süreleri dolayısıyla emekli maaşı bağlanacağı duyuruldu. Sözcü'de yer bulan ifadelere göre, Türkiye'de seçimler öncesinde 500 dolarlık asgari ücret belirtilirken, Almanya'da Türkiye'ye yerleşmiş olan ailelere bile maaş ödeneceği bildirildi. Bu bağlamda, aylık olarak 500 euro ile 600 euro arasında bir ödeme yapılacağına dikkat çekildi. İşte, konuyla ilgili tüm ayrıntılar...

1 Temmuz 2022'de aylık tahsis oranlarının güncellendiği ifade edilirken, Almanya'da yaşayıp orada evlat sahibi olmuş ve daha sonra Türkiye'ye dönen çiftler ya da eşlerin, emeklilik sandığına bir form aracılığıyla başvuru yapabileceği belirtildi. Başvuru süreçlerinin ardından, her çocuk için ödeme yapılacağı vurgulandı. Almanya'da doğan her bir çocuk için emeklilik sistemine puan işlendiği belirtilirken, 1 Ocak 1992'den önce doğan her çocuk için ebeveynlerinin emeklilik hesaplarına 2.5 yıllık çocuk yetiştirme kredisi verildiği ifade edildi. Hesaplamaların kurumlar tarafından yapıldığı bildirildi, ve 1992 yılında doğan her çocuk için anne-babanın emeklilik hesabına 3 yıllık prim ödemesi yapıldığı ifade edildi. Türk annenin Almanya'da 1992'den sonra 4 çocuk doğurması durumunda 12 yıl çalışmış kabul edileceği belirtildi.

1992'den önce doğan her çocuk için 85 Euro, 1992'den sonra doğan ilk çocuk için 171 Euro ve 2 çocuk için 250 euro ödeme yapıldığına dikkat çekildi. Bu çerçevede, en az 422 aylık tahsis edileceği belirtilirken, üç çocuğun 1992 yılından sonra doğmuş olması durumunda emekli maaşı olarak 600 Euro ödeme yapılacağı ifade edildi. 1992 yılından sonra doğan her çocuk için 36 aylık prim ödemesi yapılmış olacak.

Türkiye'ye yerleşen gurbetçilerin V0800 Formunu doldurarak Almanya'da kayıtlı oldukları emekli sandığına başvuru yapabileceği belirtildi. Başvuru yapılması durumunda geriye dönük 10 yıllık çocuk yetiştirme emeklilik payı talep edildiği aktarıldı ve Türkiye'de emekli olan ya da emekli yaşına ulaşan kişiler tarafından başvurunun yapılabilmesi vurgulandı.

Başvuru yapacak olan kişilerin dikkate alması gereken noktalar arasında, başvuru formuyla birlikte çocukların doğum belgelerinin de gönderilmesi gerektiği belirtildi. Almanya'da çocuk yetiştirme süreleri nedeniyle aylık tahsis edilecek kişilerin Almanya'da işe girmiş olmaları gerekmektedir. Bu ödemelerin hem annelere hem de babalara yapıldığı belirtildi ve ödemeler için annenin onayının gerekli olduğu altı çizildi. Annenin bu parayı alabilmesi için babanın onay vermesi gerekmektedir. Eğer çiftlerden biri onay vermezse, sadece ödemelerin yarısı alınabilir.