Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında gözlenen olumsuz gelişmelerin etkisi ile birlikte artan yedek parça fiyatları, satışa sunulan sıfır kilometre ve ikinci el araç modellerinin fahiş rakamlara ulaşmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yılın son çeyreği itibari ile zamlanmaya başlayan araç fiyatları, yeni yıla girilmesi ile birlikte etkisini arttıran çip krizinden de nasibini aldı. 

2019 yılının sonunda resmen başlamış ve pek çok iş alanını durma noktasına getirmiş olan Covid- 19 salgını sebebi ile ortaya çıkan çip krizi, 2022 yılının başı itibari ile etkisini daha da arttırdı. Hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan araç modelleri, çip krizinin artan etkisi sebebi ile daha da fahiş rakamlardan satışa sunulmaya başlandı. Ek olarak sıfır karbon hedefi olan ülke yönetimlerinin de benzinli ve dizel araç üretimlerinde kısıtlamaya gitmesi, araç fiyatlarını tırmandırdı.

Otomotiv sektörünü direkt olarak etkisi altına alan olumsuz gelişmeler sonucunda yeni dönemde bütçelerine uygun araç bulma hayalleri suya düşen vatandaşlar, ÖTV indirimi taleplerini yinelemeye başladı. Bugün yüzde 80’lik ÖTV diliminin altında bulunan araçlara rastlamak nerede ise imkansız hale gelmişken kulislerden umutlandıran bir haber geldi. 

“AVRUPA TÜRKİYE PAZARINI DEĞERLENDİRECEK!”

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

arac-fiyatlari-yeniden-duzenlenecek-kulislerden-bilgi-geldi-otv-indirimi-hazirliklari-basla (2)

Talep olmasına rağmen içten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin üretimlerinde kısıtlamaya gideceklerini belirten Avrupa ülkelerinin, yeni yıl ile birlikte Türkiye pazarını bir fırsata çevirecekleri ileri sürüldü. Seçim arifesinde olan Türkiye’ye 2023 yılında yeni araç modellerini getirecekleri düşünülen Avrupa ülkelerinin, satış fiyatlarını da direkt olarak etkileyeceği tahmin ediliyor. 

“ÖTV İNDİRİMİ KESİN!”

Araç fiyatlarının düşürülmesi konusunda ÖTV indirimi talepleri devam ederken Oto Start YouTube Kanalı Sunucusu Emre Altınkaynak, önemli iddialarda bulundu. “ÖTV güncellemesi kesin gelecek” ifadelerini kullanan Altınkaynak, ocak ayına işaret etti. ÖTV matrahlarının düzenleneceğini ileri süren Altınkaynak, 1,6 litrelik araçlara dikkat çekerek vatandaşları heyecanlandırdı.