Evden çalışma, erken yaşta varis vakalarını artırıyor Evden çalışma, erken yaşta varis vakalarını artırıyor

2021 yılının son çeyreğinde döviz kuru ve altın piyasası başlığında yaşanan olumsuz gelişmeler, hizmet alınan her sektörde zamlı fiyatlarında duyurulmasına sebep oldu. Yapılan zamlardan yüksek oranda pay ayan sektörlerin başında ise otomotiv sektörü geldi. Para piyasalarında ve altın piyasasında gözlenen hareketlilik sonrasında zamlanan yedek parça fiyatları sıfır kilometre araçlara direkt olarak yansırken ikinci el araç piyasası da vatandaşların ceplerini yakmaya başladı.

Aralık ayında rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatlarının ardından yüksek oranlarda zamlanan araç fiyatları, ocak ayına girilmesi ile birlikte etkisini iyice arttıran çip krizi sebebi ile daha da fahiş seviyelere ulaştı. Tedarik probleminin yaşandığı sektörde bugün 400 bin TL’nin altında sıfır araç bulunması nerede ise imkansız hale gelmişken ikinci el araçlardan alınan KDV oranının da yüzde 18’e yükseltilmesi ilgili pazara olan talebin de azalmasına sebep oldu. 

Otomotiv sektörüne yansıyan olumsuz gelişmelerden ötürü yeni dönemde araç sahibi olma hayallerini ertelemek durumunda kalan vatandaşlar halen bir umut düşük fiyatlı araç arayışlarını sürdürürlerken beklenen haber Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık kontrolünde olan bir platform üzerinden düşük fiyatlı araç satışlarının gerçekleştirildiği öğrenildi. 

ARAÇ FİYATLARINA YÜZDE 20 ZAM BEKLENTİSİ!

arac-sahibi-olmak-isteyenler-dikkat-ticaret-bakanligi-duyurdu-araclar-100-bin-tlden-satisa- (2)

Günden güne artan araç fiyatları karşısında elleri kolları bağlanan tüketiciler ve yatırımcılar, bir kötü haber ile daha karşılaştı. Sektörde faaliyet gösteren bazı isimler sene sonuna kadar sıfır kilometre araçlara yüzde 20, ikinci el araçlara ise yüzde 15 oranında zam beklentisinin oluştuğunu ifade etti. 

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN UCUZA ARAÇ SATIŞI!

Artan araç fiyatları karşısında e- ihale sistemini katılıma açan Ticaret Bakanlığı, söz konusu platform üzerinden uygun fiyatlar karşılığında araç sahibi olmanın mümkün olduğunu ifade etti. Fiyatlarının 100 bin TL’ye kadar düştüğü platformda satışa sunulan gümrük araçlarından birine sahip olabilmek için ise e- ihale platformuna kayıt yaptırılması gerektiği bilgisi kaydedildi.