Araç sahibi olmak isteyenlerin ÖTV indirimi beklentisi arttı! ÖTV indirimi ne zaman, hangi araçlara gelecek?

Bir süredir artmaya devam eden araç fiyatları, tüketicileri ve yatırımcıları dara düşürdü. ÖTV indirimi beklentisinin arttığı şu günlerde, yetkili isimden önemli açıklamalar geldi.

Ekonomi 13.10.2022 - 17:12 13.10.2022 - 17:13 Onur Sarı

Aralık ayının ortasında tarihi seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları, satışa sunulan pek çok hizmet başlığına ve buna bağlı olarak da hizmet ürününe yüksek oranlarda zamların yansıtılmasına sebep oldu. Yapılan zam düzenlemelerinden nasibini alan sektörlerin başında gelen otomotiv sektörü, yeni dönemde kendi aracının sahibi olmayı planlayan tüketicileri ve yatırımcıları zor duruma düşürdü.

Ocak ayına girilmesi ile birlikte etkisini arttırarak kendisini hissettiren çip krizi, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulmuş olan ikinci el ve sıfır kilometre araç modellerinin, yeni zamlar ile duyurulmalarına sebep oldu. Ekim ayının içerisinde olduğumuz şu günlerde hemen hemen her araç markasından yeni zam haberleri gelirken tüketicilerden ÖTV indirimi talepleri gelmeye başladı.  

ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceği günlerdir gündemde yer almaya devam ederken sektör temsilcisinden konuya ilişkin yeni açıklamalar geldi. Vatandaşın ÖTV indirimi beklentisine ne cevap verileceği, uzman isim tarafından değerlendirildi. 

OTOMOTİV YAZARINDAN ÖTV İNDİRİMİ DEĞERLENDİRMESİ!

arac-sahibi-olmak-isteyenlerin-otv-indirimi-beklentisi-artti-otv-indirimi-ne-zaman-hangi-ar (2)

ÖTV indirimi beklentilerinin arttığı şu günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Milliyet Gazetesi Otomotiv Yazarı Levent Köprülü, şu ifadeleri kullandı: “ÖTV indirimi konusu yanlış anlaşılabiliyor. Bunun için ÖTV düzenlemesi gerekiyor. Uzun süredir bir matrah düzenlemesi yapılmadı. Rusya- Ukrayna savası ile birlikte ortaya çıkan enflasyon artışları ile birlikte maliyetlerin de artması, araç fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Yüzde 80 ÖTV matrahında olan 2 model dahi kalmamış olabilir. Matrah değeri denildiğinde fabrikadan çıkış değerinden bahsediliyor. Bu tutarın üzerine vergiler de dahil ediliyor. ÖTV oranları da temel fiyata göre belirleniyor.” 

“ARAÇ FİYATLARI AŞAĞI ÇEKİLİR Mİ?”

Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Köprülü, şu ifadeleri kullandı: “Ne kadar ayarlama yapılır ise fiyatlar o kadar düşer. Yapılacak düzenleme ile ne kadar artış söylenirse o denli yansıma olur. Düzenlemelerin yüzde 80 ve daha altı içi yapılacağını tahmin ediyorum.”

Gelişmelerden Haberdar Olun

@