Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketler ile gündelik hayatı etkilemeye devam ettiği şu günlerde, her kesimden vatandaşın bütçesinde derin tahribatlar gözlenmeye başlandı. Yapılan tüm maaş iyileştirmelerine rağmen enflasyon karşısında hızla eriyen aylık gelirler, vatandaşların ay sonlarını getirememelerine sebep oldu. 

Yeni dönemin ekonomik zorlukları karşısında mücadele vermeye çalışan ve temel ihtiyaçları başta olmak üzere diğer giderlerini de karşılamaya çalışan tüketiciler, artan enflasyon karşısında duyurulmaya devam eden yeni zamlar ile karşı karşıya kaldılar. Bu kapsamda geçtiğimiz günler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan 2023 yılı yeniden değerleme oranının, yeni dönemde üst tutarlı zamlara davetiye çıkaracağı bilgisi kaydedildi. 

Vergi ve harç ödemelerine yansıtılacak olan yeniden değerleme oranı zammı ile birlikte 2023 yılı için tüketicilere yüksek tutarlı maliyet hesapları yapılırken bir uyarıda otomotiv sektöründen geldi. Kış mevsimine yaklaşıldığı şu günlerde araç sahiplerini uyaran yetkili isim, kış lastiği taktırmanın avantajlarını ve lastiklerin değiştirilmemesi durumunda karşılaşılacak olan ceza uygulamalarını paylaştı. 

YENİDEN DEĞERLEME ORANI İLE DEĞİŞECEK!

arac-sahibi-tuketicilerin-dikkatine-ocak-ayina-kadar-yaptirmazsaniz-2-bin-534-tl-tutarinda- (2)

3 Kasım tarihinde yayınlamış olduğu yazılı açıklamada ekim ayı enflasyon verilerini kamuoyu ile paylaşmış olan Türkiye İstatistik Kurumu, her yılın ekim ayında açıklanan yeniden değerleme oranını da duyurdu. Artan enflasyon karşısında tarihi seviyelere ulaşan 2023 yeniden değerleme oranı, yüzde 122,93 olarak açıklandı. 

A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın

Yeniden değerleme oranının açıklanmasından sonra yeni dönem trafik cezaları da yeniden hesaplandı. Kış aylarına yaklaşıldığı şu günlerde kış lastiği uygulamalarına geçilmeye başlanmışken şu an 846 TL olan kış lastiği taktırmama cezasının, 2023 yılında 2 bin 534 TL’ye yükseleceği bilgisi kaydedildi. 

YETKİLİ İSİMDEN ÖNEMLİ KIŞ LASTİĞİ AÇIKLAMALARI!

Zorunlu kış lastiği uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulunan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, şu ifadeleri kullandı: “1 Aralık 2022 tarihi itibari ile başlayacak olan kış lastiği taktırma zorunluluğu, il valileri tarafından belirlenir. Zorunluluğa uymayan aracın işletmecisine şu an 846 TL tutarında ceza kesilir. Kamyon, otobüs, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tamamında tüm lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Ayrıca seyir halinde iken gerçekleşen bir kazadan ötürü değiştirilen lastiğin de kış lastiği olması gerekir.”