Yukarı yönde hareket eden enflasyon, birçok alanda olduğu gibi otomotiv alanında da yüksek oranlı zamların telaffuz edilmesine sebep oldu. Bu durum kendi aracının sahibi olmayı planlayan vatandaşları büyük ölçüde hayal kırıklığına uğratırken enflasyona bağlı olarak hesaplanan bazı parametreler mevcut araç sahiplerinin de canını sıktı.

Ekim ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan yeniden değerleme oranı, yüzde 122,93 olarak kayda geçti. 2023 yılında devlet tarafından tahsis edilecek olan vergi, harç gibi ödemelerin artış oranını gösteren bu oran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imza yetkisini kullanması sonucunda yarı yarıya düştü. Motorlu Taşıt Vergisi’nde yüzde 61,5’lik bir zammın duyurulmuş olması, araç sahiplerinin bütçelerini derinden sarstı.

Hali hazırda ağırlaşan ekonomik şartlara karşı mücadele vermeye çalışırken birde ödeme kalemlerine yüksek oranlarda zamların gelmiş olması, araç sahiplerinden büyük tepki gördü. MTV ödemelerini nasıl yapacaklarını kara kara düşünen vatandaşlara, yetkililerden “son gün” çağrısı da gelmeye başladı. Peki, 2023 MTV ödemesi ne kadar oldu? MTV ödemeleri nereye yapılacak?

31 OCAK SON!

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

Bu sene yüzde 61,5 oranında zam alan MTV, 2023 yılına girilmesi ile birlikte araç sahiplerinin birincil gündemine taşındı. İlk taksiti ocak ikinci taksiti ise temmuz ayında ödenen MTV için açıklamalarda bulunan uzmanlar, ilk taksit ödemesi için son günün 31 Ocak olduğuna dikkat çekti. Ödemenin gecikmesi durumunda faiz uygulamasının devreye gireceği de vurgulandı.

MTV ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIYOR?

arac-sahipleri-dikkat-odeme-yapmak-icin-son-gun-31-ocak

Son zammın ardından yapılan hesaplara göre MTV’de en düşük tuta 219 TL, en yüksek tutar ise 101 bin 152 TL olarak bildirildi. Son olarak 31 Ocak tarihinde ödenmesi gereken MTV’ye ilişkin araştırmalar yapan araç sahipleri, ödemelerin nereden ve nasıl yapılabileceğini öğrenmeye çalışıyorlar.

MTV ödemelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı olan bankaların internet siteleri aracılığı ile yapılabileceğini belirten uzmanlar ayrıca PTT şubelerinden ve vergi dairelerinden de MTV ödemelerinin yatırılabileceğini ifade etti.