Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde yükselişe geçen para ve altın piyasaları, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektörüne de yüksek maliyetlerin yansımasına sebep oldu. Bu durum yedek parça maliyetlerinin artmasına bağlı olarak gelişirken o dönem içerisinde satışa sunulan sıfır kilometre ve ikinci el araçların fiyatlarına yüksek oranlı zamların yansımasına da yol açtı.

2021 yılının sonunda zamlanmaya başlayan araç fiyatları, 2022 yılına girilmesi ile birlikte etkisini iyice arttıran çip krizinden ötürü daha da büyük zamlar ile duyuruldu. Piyasada 400 bin TL’nin altında satılık araç bulmak imkansız hale gelmişken bütçeleri dahilinde araç sahibi olmanın hayalini kuran vatandaşlar ÖTV indirimi beklentisine girdi. 

Uzun süredir hem tüketicileri hem sektörden ekmek yiyen kişileri hem de ülke ekonomisini direkt olarak etkileyen yüksek araç fiyatlarına karşı ÖTV indirimi kararının açıklanmasını bekleyen vatandaşlara, geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den önemli bir haber geldi. Yapmış olduğu açıklamada ÖTV indirimi beklentisinin karşılanmayacağını ancak ÖTV matrahlarının düzenleneceğini ve buna bağlı olarak da fiyatların gerileyeceğini belirten Bakan Nebati, araç sahibi olmak isteyen tüketicileri heyecanlandırdı. 

Bakan Nebati’nin açıklamalarının ardından ülkemizde en çok satılan bazı araç modellerinin olası satış fiyatlarına ilişkin hesaplar yapılmaya başlandı. 

MATRAH DÜZENLEMESİ İLE 100 BİN TL’LİK İNDİRİM!

arac-satin-alacaklar-dikkat-otv-matrahlari-duzenleniyor-100-bin-tllik-indirim-yolda-hangi-a

Survivor 2023 yarışmacısı Walison Fonseca’nın eşi Türk çıktı! Survivor 2023 yarışmacısı Walison Fonseca’nın eşi Türk çıktı!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ÖTV matrahlarının düzenlenmesi durumunda birçok aracın fiyatına en az 50 bin TL, en fazla ise 100 bin TL değerinde bir indirim yansıyacak. 

MATRAH DÜZENLEMESİNDEN SONRA ARAÇ FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Ülkemizde en çok satılan araç modellerinden olan Egea, Clio, Megane ve Corolla için olası bir fiyat tahmini yapan uzmanlar, ilgili araçların yüzde 45’lik ÖTV dilimine dahil edilmesi durumunda ilan edilecek olan fiyatları şu şekilde bildirdi:

  • Fiat Egea: 346.307 TL
  • Renault Clio: 352.831 TL
  • Toyota Corolla: 470.200 TL
  • Renault Megane: 450.300 TL