Eylül 2021 tarih itibari ile yükselişe geçen döviz kurları ile altın fiyatları, sene sonuna kadar Merkez Bankası tarafından verilmiş olan tüm faiz indirimi kararlarına rağmen aralık ayının ortasında tarihi seviyelere ulaştı. Para piyasalarında ve altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmeler enflasyon oranını da direkt olarak etkileyerek tüketicilerin en temel ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında dahi sıkıntıya düşmelerine sebep oldu.

2022 yılının başında etkisini arttıran çip krizi, verilen FED faiz artırımı kararları ve şubat ayının sonunda başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, zaten yükselişte olan enflasyonun daha da tırmanmasına sebep oldu. Söz konusu enflasyon artışından sonra ocak ayı zamları hızla eriyen memurlar ve emekliler, gözlerini temmuz ayına çevirdi ve temmuz ayının başında tüketicilerin talepleri doğrultusunda yüksek oranlı zamlar duyuruldu.

Temmuz ayının başında yapılmış olan yılın ikinci maaş zammı, ilk etapta olumlu değerlendirilse de enflasyonun günden güne artmaya devam ediyor oluşu zam oranının kısa süre içerisinde erimesine sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verileri ile bu ay da enflasyonun artmış olduğu bilgisine ulaşılırken bu kez de ocak ayı zamları gündeme gelmeye başladı. 

Enflasyona bağlı olarak hesaplanan memur ve emekli maaşlarına ocak ayında hangi oranlarda zam yapılacağına ilişkin birçok iddia ortaya atılırken bu doğrultuda yeni maaş tutarlarına ilişkin hesaplar da gündemde yer almaya başladı. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

3 AYLIK ENFLASYON FARKI YÜZDE 7’Yİ AŞTI!

artan-enflasyondan-sonra-gozler-memur-ve-emekli-maaslarina-cevrildi-yeni-hesaplar-ortaya-ko (2)

3 Ekim 2022 tarihinde eylül ayı enflasyon verilerini kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, aylık artışın yüzde 3,08 oranında olduğunu belirtti. Bu veri ile birlikte 3 aylık enflasyon farkı yüzde 7,06’ya ulaşmış oldu. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ZAMLANACAK?

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’nin sonuçlarını yayınlayarak yıl sonu enflasyonunun yüzde 73,88 oranında olacağını ileri sürdü. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda emekli maaşlarına yüzde 22,16, memur maaşlarına ise yüzde 23,30 oranında zam yapılacak olduğunu belirten uzmanlar, böylelikle en düşük memur maaşının 11 bin 266 TL’ye ulaşacağını ifade etti. Bu orana göre en düşük memur emeklisi maaşı ise 7 bin 494 TL olarak hesaplandı.