Ekonomi piyasalarında gözlenen yukarı yönlü hareketlerin yeni dönemde de pek çok faktör çerçevesinde etkilerini arttırarak hissettiriyor olması, gündelik yaşam şartlarının giderek daha da ağırlaşmasına yol açtı. Ürünlere ve diğer hizmet kalemlerine gelen yüksek oranlı zamlar neticesinde gün be gün artışını sürdüren enflasyon oranı, tüketicilerin alım güçlerinin düşmesine ve yapılan tüm maaş iyileştirmelerinin kısa süre içerisinde etkilerini yitirmesine sebep oldu.

2021 yılının sonuna doğru başlayan zorlu ekonomik sürecin yeni dönemde de etkisini arttırarak devam ediyor olması karşısında nakde olan ihtiyaçları her geçen gün daha da fazla artan tüketiciler, gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. Enflasyon oranı baz alınarak alt düzeyi belirlenen asgari ücretin ocak ayında ne kadar olacağını merak eden vatandaşlar Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verilerini yakından takip etmeye devam ederlerken 3 Kasım tarihinde duyurulan son oranlardan sonra yeni asgari ücret zammı tahminleri ortaya atılmaya başlandı. Konuya ilişkin her kaynaktan yeni bir iddia ortaya atılırken “asgari ücret 10 bin TL’ye ulaşacak” iddiası, çalışanları heyecanlandırdı. 

Asgari ücretin yeni dönemde almış olduğu tarihi zamlar dikkat çekerken “10 bin TL” iddiasının gerçekliği de araştırılmaya başlandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, yüksek zam beklentisine karşılık verdi. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

ENFLASYON AÇIKLAMASINI DEĞERLENDİRDİ!

asgari-ucret-10-bin-tl-olacak-diyenlere-uzman-isimden-ispatli-aciklama-soylentiler-dogru-de (2)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yıllık enflasyonu yüzde 85 olarak açıklamasının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bayram, şu ifadeleri kullandı: “Açıklanmış olan yüzde 85’lik enflasyon oranını doğru okuyabilmek önemli. Bu, bir önceki yılın aynı ayına göre hesaplanmış olan orandır. Aralık ayından bu yana geçen enflasyon yüzde 55 seviyelerine çıktı. Yüzde 55’lik enflasyonu değerlendirecek olursak 2022 yılının başında asgari ücret 4 bin 253 TL’ye ulaştı. O zaman enflasyon yüzde 34 olarak açıklanmıştı. O dönem içerisinde ki artış yüzde 50 idi. Temmuz ayında asgari ücret yine arttı ve 5 bin 500 TL’ye yükseltildi. Bu da yüzde 30’luk artışa denk geliyor, o zaman enflasyon yüzde 42 idi.”

ÇALIŞANLARI ÜZEN AÇIKLAMA!

Asgari ücretin 10 bin TL’ye ulaşacağına yönelik iddiaları yalanlayan Bayram, bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Yıl sonu enflasyonunun yüzde 75’e ulaşacağının varsayılması durumunda temmuz ayında yapılan yüzde 30’luk artışın göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Bayram, yüzde 45’lik farkın yeni dönem asgari ücretine yansıtılacağını belirtti.