4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

Yüksek enflasyon altında ezilen çalışanlar için harekete geçen ve asgari ücret için ilk kez temmuz ayında ara zam kararı alan hükümet yetkilileri, 1 Aralık tarihinde 2023 asgari ücret tutarı için görüşmeleri başlattı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk- İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, 1 Aralık tarihinde bir araya gelerek asgari ücret görüşmelerine ilişkin bir takvim oluşturdular. Takvimin oluşturulmasının ardından ise 7 Aralık tarihinde tarafların görüşmeleri resmen başladı. 

İlk kez 7 Aralık tarihinde bir araya gelen Asgari Ücret Belirleme Komisyonu üyeleri, sonrasında ise işçi ve işveren taraflarının genel sekreterleri ile çalışma müdürünü bir araya getiren ikinci toplantıda süreci değerlendirdiler. Son olarak dün saat 14:00’te bir araya gelen taraflar, milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip edilirken toplantı sonrasında zam oranının açıklanmaması, yeni bir toplantının daha yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruları akıllara getirdi. 

Geçtiğimiz günlerde asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 20 Aralık Salı günü gerçekleştirilecek olan son toplantıda taraflar ile bir uzlaşı sağlanacağını ifade etmişti. 16:30 sularında biten toplantının ardından zammın açıklanmaması, hayal kırıklığı yaşattı. Ancak toplantı çıkışında açıklamalarda bulunan Türk- İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın ilk kez rakam telaffuz etmesi, çalışanların yüzlerini güldürdü. 

İLK KEZ RAKAM VERDİ!

asgari-ucret-belirleme-maratonu-bitti-isci-tarafi-net-teklifini-acikladi-bu-rakamin-altina-

Daha önce yapmış olduğu açıklamalarda yoksulluk sınırının kendileri için kırmızı çizgi olduğunu ve pazarlığı o rakamdan başlatacaklarını ifade eden Atalay, dün toplantı çıkışında işçi tarafının teklifini ilk kez açıkladı. Atalay, Türk- İŞ’in teklifinin 9 bin TL olduğunu, bu rakamın altı tutarların konuşulması durumunda o masada olmayacaklarını ifade etti. 

2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret zammı için alınan yeni karar, 26 Aralık Salı günü düzenlenecek olan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.