Para piyasaları ve döviz kurlarında yaşanan olumsuz gelişmelere ek olarak ekonomi piyasaları üzerinde direkt olarak etkisini hissettiren diğer alanlarda da istenmeyen faktörlerin ortaya çıkması, hali hazırda tüketicileri zora düşüren ekonomik şartların daha da ağırlaşmasına sebep oldu. Artan enflasyon karşısında geçim derdi giderek büyüyen vatandaşlar, maaşlarının iyileştirilmesi konusunda devlete çağrıda bulundu. 

Ocak ayından bu yana durmadan artmaya devam eden enflasyon karşısında alım güçleri düşen ve buna bağlı olarak da nakde olan ihtiyaçları artmış olan tüketiciler, gözlerini hükümet yetkililerinden gelecek olan ocak ayı zammı açıklamalarına çevirdi. Sene başında tarihi bir açıklama ile yüzde 50,5 oranında zamlanan sonrasında ise artmaya devam eden enflasyon karşısında temmuz ayında ilk kez yüzde 30’luk ara zam ile duyurulan asgari ücret, son günlerde çalışanların birincil gündeminde yer alıyor. 

Sık sık enflasyon ile mücadele kapsamında her kesimden vatandaşın bütçesini rahatlatacak çalışmaların yürütüldüğüne dikkat çeken hükümet yetkilileri, ocak ayı zammı konusunda da umut veren açıklamalarda bulunurlarken geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan 2023 bütçe teklifi ile birlikte yeni asgari ücrete ilişkin önemli bir detay ortaya çıktı. 

BÜTÇE KANUNU TEKLİFİ MECLİS’E SUNULDU!

asgari-ucret-calisanlarini-sevindiren-gelisme-o-destek-yuzde-58-oraninda-artacak-asgari-ucr (2)

Ocak ayına girilmesine oldukça kısa bir zaman kalan gözler yeni dönemde yapılacak olan maaş zamlarına çevrildi. Bu kapsamda çalışmaların sürdüğü açıklanırken geçtiğimiz günlerde Meclis’e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi sunuldu. Teklifi sunan isim ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay oldu. Oktay, kanun teklifi konusunda detaylı bir açıklamada bulundu. 

Oktay tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılı bütçe büyüklüğü4 trilyon 470 milyar TL olarak kayda geçti. Bütçede en büyü paya eğitim sahip olurken, sosyal yardımlar için de yüzde 27’lik bir pay ayrıldı. 

İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar

PRİM DESTEĞİ ARTACAK!

2023 yılı bütçe rakamları açıklamasında dikkat çeken detayların başında işveren sigorta prim desteği geldi. Yeni dönemde yüzde 58 oranında arttırılacağına işaret edilen bu kalem ile birlikte, olası asgari ücret yeniden hesaplandı. Prim desteğine yapılan artışın asgari ücrete yansıtılması durumunda ocak ayı asgari ücret tutarının 8 bin 690 TL’ye ulaşacağını öne sürüldü.