Türkiye’de artan enflasyon ve döviz kurunda yaşanan sert dalgalanmalara da bağlı olarak bir sektörde ciddi fiyat artışları görüldü. Artan bu hayat pahalılığı sonrasında tüm vatandaşlar Ocak 2023’de yapılacak zam oranlarına odaklandı. Enflasyonun üzerinde bir zam ile rahat nefes almak isteyen milyonların beklentisi rekor bir zam daha yapılması yönünde. 

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Ocak 2023’te yapılacak zam için şimdiden hesaplamalara başlayan pek çok vatandaş yeni asgari ücretin ne kadar olacağını araştırmaya başladı. Memur ve emekliler ise yılın ikinci yarısında son 6 aylık enflasyon rakamlarına göre yeni yılda zam alacaklar. Yeni yıl zammına yönelik birçok detay ise ortaya çıktı. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

asgari-ucret-emekli-ve-memur-zamminda-2023-yilinda-rekor-zam-beklentisi-olustu-yeni-yil-z (2)

Fiyatların hızla artması, enflasyonla gelen sorunlar ve daha birçok ekonomik nedene bağlı olarak artan hayat pahalılığına karşı çözüm arayışları devam ediyor. Ocak ayına kısa bir süre kala asgari ücret hesaplamaları da yapılmaya başladı. Konuya ilişkin yapılan açıklamalar ve uzman tahminleri değerlendirildiğinde ise yeni asgari ücretin 7 bin liranın üzerine çıkabileceği öngörülüyor. 

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler sonrasında yeni asgari ücret için beklentiler ortaya çıktı. Buna göre 7.500 TL ile 10.000 TL arasında asgari ücretin belirlenebileceği aktarılıyor. Hükümet tarafından ise her fırsatta enflasyonun üzerinde bir rakam belirleneceği aktarılmaya devam ediyor. 

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMINDA ÖNEMLİ DETAY!

Bir yandan asgari ücret merak edilirken diğer yandan asgari ücretin üzerinde alanların ne kadar zam alacağı da araştırılmaya başladı. Memurlar için toplu sözleşme kapsamında belirlenen oranlar ve 6 aylık enflasyon rakamlarına göre ücret zammı belirleniyor. Öte yandan asgari ücretin üstünde kazananlar için bu kapsamda iş sözleşmeleri devreye giriyor.