Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında gözlenen olumsuz gelişmeler sebebi ile aralık ayının ortasında zamlanmaya başlayan hizmetler ve diğer hizmet ürünleri, vatandaşların bütçelerinin sarsılmasına sebep oldu. Bu durum karşısında devreye giren hükümet yetkilileri ocak ayında hem asgari ücrete hem de memur ve emekli maaşlarına yüksek oranlarda zamlar yapmış olsalar da yeni dönem ile birlikte gelen diğer olumsuz gelişmeler, enflasyonun giderek artmasına ve buna bağlı olarak da zam oranlarının kısa süre içerisinde erimesine yol açtı. 

Seneler sonra rekor seviyelere doğru ilerleyen enflasyon karşısında vatandaşı koruma altına almak isteyen ve bu kapsamda da tarihte ilk kez asgari ücrete ara zam yansıtan hükümet yetkilileri, aynı dönem içerisinde memur ve emekli maaşlarına da enflasyona göre artış yaptı. Temmuz zamları vatandaşların büyük bir çoğunluğu tarafından sevinç ile karşılanmış olsa da bugün yüzde 85’i aşan enflasyonun yükselmeye devam ediyor olması, gözlerin ocak ayı zamlarına çevrilmesine sebep oldu. 

Son olarak 3 Kasım tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan ekim ayı enflasyon verileri ile hem aylık hem de buna bağlı olarak yıllık enflasyonun yine yükselmiş olduğu gözler önüne serilirken ocak ayı maaş zamlarının hangi düzeyde olacağı merak edilmeye başlandı. Konuya ilişkin kulislerden gelen bilgiler, hükümetin yeni bir iyileştirme çalışması içerisinde olduğuna işaret etti. 

REFAH PAYI İDDİASI!

Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor! Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor!

asgari-ucret-ile-memur-ve-emekli-maaslari-konusulmaya-baslandi-yuzde-10a-kadar-refah-payi-d (2)

Memur ve memur emeklilerinin dengesiz kurdan ve diğer olumsuz faktörlerden korumak amacı ile uygulanan refah payına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Kulislerden gelen bilgilere göre yetkililerin ocak ayı maaş zamlarına yüzde 5 ile yüzde 10 arasında refah payı ekleyeceği ileri sürüldü. Öte yandan aralık ayının sonunda açıklanacak olan yeni asgari ücretin de 7.500- 8.000 TL aralığında olacağı iddia edildi. 

BAKAN KARŞI ÇIKTI!

Yeni Asır’da yayınlanan bir haberde en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılmasının teklif edildiği ancak bakanlığın bunun bir haksızlık olacağını savunmasından ötürü teklifi reddettiği bilgisi yer aldı.