Geçtiğimiz senenin sonunda yükselmeye başlayan enflasyon, senenin başında üst seviyelere ulaştı. Bu durum asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde zam yapılmasına sebep olurken yıl içerisinde atılan tüm adımlara rağmen alım gücünün yükseltilememesi, temmuz ayında bir zammın daha açıklanmasına aracılık etti. 2022 yılında kümülatif olarak yüzde 80’nin üzerinde zam alan asgari ücret vatandaşların yüzlerini ilk etapta güldürse de yükselmeye devam eden enflasyon, maaş artışlarının kısa süre içerisinde erimesine sebep oldu. 

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2022 yılının son günlerinde yeni asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu olurken kritik gün geldi çattı. 1 Aralık tarihinde başlayan asgari ücret belirleme maratonu, bugün düzenlenecek olan 3’üncü toplantı ile sonlanacak. Tüm çalışanlar ve aileleri açıklanacak olan zam oranına odaklanmışlarken konuya ilişkin birtakım değerlendirmeler de gelmeye başladı. Son olarak Sosyal Sigortalar Uzmanı Ali Duman, net bir rakam vererek “üçlü mutabakat” mevzusuna dikkat çekti!

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

“ÜÇLÜ MUTABAKAT OLACAK!”

asgari-ucret-zamminda-kritik-gun-uzman-isim-acikladi-uclu-anlasma-ile-10-bin-tl-olacak (2)

Güncel konulara ilişkin sık sık değerlendirmeler yapan ve tahminlerini kamuoyu ile paylaşan Sosyal Sigortalar Uzmanı Ali Duman, bugün saat 14:00’te düzenlenecek olan asgari ücret belirleme toplantısından önce yeni maaş tutarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun 5’i bakanlıktan, 5’i işveren tarafından, 5’i de işçi tarafından olmak üzere toplamda 15 kişiden oluştuğuna dikkat çeken Ali Duman, verilecek kararın oy birliği ile olacağını ileri sürerek “üçlü mutabakat” yapılacağını düşündüğünü belirtti. 

NET RAKAMI VERDİ!

Asgari ücretin belirlenmesi konusunda üç tarafın da aynı fikirde olacağını ileri süren Ali Duman, asgari ücrete ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Anlaşma rakamının 8- 8.500 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Ben 8.500 TL’ye daha sıcak bakıyorum. Bu sene ekonomik veriler, geçtiğimiz yıla göre daha yüksek ve seçim arifesindeyiz. Zam oranını yüzde 50’nin üzerinde bekliyorum. Brüt maaş ise 10 bin TL’yi buluyor. Gelir vergisi yüzde 20’yi geçmeyecek şekilde planlanabilir. İşçi sendikaları bunu istiyor. Bunun da olmasını bekliyorum. Yüzde 10 olmasa bile ortak karar ile bir rakam da sabitlenebilir.”