Ekonomi piyasalarında 2021 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan olumsuz gelişmeler, enflasyonun da yükselmesine ve dolayısı ile de gündelik hayat şartlarının ağırlaşmasına sebep oldu. Dolaylı yoldan ve direkt olarak yapılan tüm müdahalelere rağmen istenilen seviyelere geriletilemeyen ekonomi piyasaları, 2022 yılının başında asgari ücretin yüzde 50,5’lik tarihi seviyede zamlanmasına aracılık etti. Yüksek oranlı maaş zammı ilk bir ay içerisinde sevinç ile değerlendirilirken bir süre sonra yükselmeye devam eden enflasyon karşısında etkisini yitirdi. 

Geçim dertlerini tarihi seviyelere ulaşan vatandaşlar asgari ücrete yeni bir zammın yapılmasını talep ederlerken beklenen adım temmuz ayının başında geldi. Memur ve emekli maaşlarına yansıyan temmuz ayı zammı bile birlikte açıklanan asgari ücret ara zammı, yüzde 30 olarak kayda geçti. 

Toplamda yüzde 80’in üzerinde zam almış olmasına rağmen yükselmeye devam eden enflasyon sebebi ile alım gücünün toparlanmasına yetmeyen asgari ücret, gözlerin ocak ayına çevrilmesine sebep oldu. 2023 yılı asgari ücret zammı için görüşmeler devam ederken işçi, işveren ve muhalefet taraflarından asgari ücrete ilişkin talepler gelmeye başladı. 

İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFI ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ!

asgari-ucret-zamminda-son-viraja-girildi-2023-asgari-ucret-tahminleri-pes-pese-geldi

İlk olarak 7 Aralık tarihinde toplanan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, 14 Aralık tarihinde bir kez daha bir araya gelecek. Toplantıdan çıkacak olan karar merak ile beklenirken işveren ve işçi taraflarının asgari ücret talepleri de şekillenmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre Türk- İş’in pazarlığı açlık sınırı olan 7 bin 785 TL’den, TİSK’in ise 7 bin 200 TL’den başlattığı öğrenildi. 

Öte yandan asgari ücret belirleme toplantıları başlamadan önce yeni ücrete ilişkin beklenti anketi düzenleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, anketten çıkan sonucun 7 bin 845 TL olduğunu açıkladı. 

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

MUHALEF PARTİLERİNDEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMALARI!

2023 yılı asgari ücretini belirlemek adına süreç devam ederken muhalefet partilerinin yetkililerinden de konuya ilişkin açıklamalar geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2023 asgari ücret tekliflerinin 10 bin 128 TL olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin açıklama yapan bir diğer isim olan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise şu ifadeleri kullandı: “Biz asgari ücretin en az 9 bin 200 TL olması gerektiğini düşünüyoruz. İYİ Parti olarak önerimiz ise 9 bin 600 TL olması.”