Temmuz ayında yüzde 30 oranında ara zam alarak 5 bin 500 TL seviyesine yükselen asgari ücret, enflasyonun hızla yükselmeye devam etmesi sebebi ile vatandaşlara yetmemeye başladı. Zorlu ekonomik şartlar karşısında mevcut aylık kazançları ile kira, gıda, giyim ve diğer harcamalarına yetişemeyen asgari ücretli çalışanlar, yeni dönem maaşlarının açıklanmasını sabırsızlık ile beklerlerken 22 Aralık Perşembe günü kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdesini verdi. 

Düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalara imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yüzde 54,66’lık bir zam yapıldığını ve yeni net tutarın 8 bin 506 TL’ye yükseldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından gözler asgari ücrete bağlı olarak hesaplanan diğer ödeme kalemlerine çevrildi. Asgari ücret zammının faydasını hissetmek ve dolayısı ile de diğer ödeme kalemlerine daha düşük oranlarda zamlar yansımasını talep eden vatandaşlar, gözlerini yetkililerden gelecek olan açıklamalara çevirdi.

Asgari ücrete bağlı olarak hesaplanan ve binlerce vatandaş tarafından merak edilen ödeme kalemlerinin başında bedelli askerlik ücreti geldi. Vatandaşlar bedelli askerlik ücretinin güncel tutarının ne şekilde belirleneceğini araştırırlarken gündeme bomba gibi bir iddia düştü. 

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİNE İLİŞKİN ŞOKE EDEN İDDİA!

asgari-ucret-zamminin-ardindan-soke-eden-bedelli-askerlik-iddiasi-2023-bedelli-askerlik-ucr

Yüzde 54,66’lık asgari ücret zammının açıklanmasının ardından bedelli askerlik ücretine ilişkin yeni bir yazı düzenleyen Habertürk Yazarı Bülent Aydemir, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak duyurdu. Bu yükselişin memur maaşlarına da yansıyacağını düşündüğümüzde yüzde 55’lik artış, bedelli askerlik ücretini 150 bin TL’nin üzerine çıkarıyor. Bu yıl bu tutar yaklaşık olarak 100 bin TL. Yasada bedelli askerlik ücreti 6 asteğmen maaşına endeksli. Bir asteğmenin maaşının 17 bin 500 TL olduğunu düşünürsek bedelli askerlik ücreti yılbaşına kadar 105 bin TL olarak uygulanacak.”

KURA SİSTEMİNE DİKKAT ÇEKTİ!

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

Bu yıl bedelli askerliğe talebin fazla olacağını ileri süren Aydemir, talebin yüksek olması durumunda kura sisteminin devreye girebileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Ekonomik sıkıntılar nedeni ile bedelli askerlik başvuruları oldukça düşmüştü ancak enflasyonun yüksek oluşu ve ücretin daha da yükseleceği beklentisi, müracaatları artırdı. Şu an birliklerin eğitim kapasiteleri 120- 140 bin aralığında. Müracaatların ise bunun çok daha üstünde olması bekleniyor.”