2022 yılının başında yüzde 50,5 oranında zamlanan asgari ücret özellikle şubat ayında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte yükselen enflasyona karşı yetememeye başladı. Nerede ise her gün, farklı sektörlere kimi zaman ise aynı sektörlere ilişkin yeni zamların açıklanması, asgari ücret için ara zam görüşmelerinin düzenlenmesine sebep oldu. Söz konusu toplantıların ardından yapılan açıklamalara göre temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrete yüzde 30 oranında bir düzenleme daha yapıldı. 

Asgari ücret tarihine bakıldığında ilk kez bu denli yükselen tutarlar, ilk etapta vatandaşların yüzlerini güldürse de enflasyonun pek çok farklı faktör çerçevesinde yükselmeye devam etmesi, mevcut kazançlar ile geçinmeyi nerede ise imkansız kıldı. Alım gücü düşen ve buna bağlı olarak ay sonlarını getiremeyen vatandaşlar, uzun süredir Ocak 2023 tarihi itibari geçerli olacak olan yeni asgari ücretin açıklanmasını bekliyorlardı. 

Aralık ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in önderliğinde işçi ve işveren tarafları arasında başlatılan asgari ücret görüşmeleri, 20 Aralık Salı günü sona erdi. Aynı gün içerisinde yeni asgari ücretin açıklanması beklenirken tarafların uzlaşamaması açıklamayı geciktirdi. Beklenen açıklama dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde düzenlenen basın toplantısında gündeme geldi. 

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

asgari-ucretin-saatlik-hesabi-nasil-yapilir-2023-fazla-mesai-ucreti-ne-kadar-oldu (2)

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafların ortak bir asgari ücrete karar veremediklerini ancak milyonlarca vatandaşı ortada bırakmamak adına bir karara varıldığını ifade ederek yeni asgari ücreti (net) 8 bin 506 TL olarak açıkladı. Yüzde 54,7’lik bu zam ile birlikte brüt ücret de 10 bin TL’ye çıktı. 

FAZLA MESAİ ÜCRETİ VE SAATLİK ÜCRET NE KADAR OLDU?

Yaklaşık olarak 455 dolara tekabül eden yeni asgari ücrete ilişkin yapılan hesaplara göre 2023 yılın saatlik çalışma ücretinin 37,78 TL, fazla mesai ücretinin 47,79 TL ve genel tatil saatlik ücretinin de 31,86 TL olduğu bilgileri kaydedildi.