Hukuken kanunlara eklenen yeni yasal düzenleme kapsamında 9 Kasım tarihi itibari ile yeni bir döneme girildi. 30 Haziran 2023 tarihine kadar çalışanların fatura ödemelerine ek destek sunulacak. 7420 sayılı kanunu kapsamında sunulan bu kazanç ile doğalgaz, elektrik ya da ısınmaya yönelik tüm giderler işveren tarafından ödenmiş olunacak.

1000 TL tutarını aşmayacak olan tüm ödemeler için SGK prim ve gelir vergisi istisna tutulacak. Yapılan bu yeni düzenleme ile işverenlerin çalışanlarına yönelik ödemelerini kolaylaştırabilmesi için vergi ve SGK yönü ile teşvik sunulmuş olunacak. Vergi istisnası kapsamında 1000 TL'yi aşmayan tüm ödemeler bu kapsamda değerlendirilecek muaf kabul edilecek. Bundan faydalanmak isteyenlerin ise cari ücret prim kazancını ek olarak göstermesi gerekecek.

1000 TL FATURA DESTEĞİNDEN KİMLER, NASIL YARARLANACAK?

Yapılan bu yeni değişiklik ile beraber çalışan kişilerin aylık ücretlerinde ek bir kazanç oluşturmayacak şekilde düzenlemenin yapılması gerekiyor. 9 Kasım 2022 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında ödemeler ancak geçerli kabul edilecek. Her bir çalışan kazanacağı bu ek ödemelerle işverene de belirli bir ödeme yükü oluşturacak. Asgari ücretli çalışanı bulunan bir işyerinde 1000 TL işveren tarafından karşılanırsa gelir vergisi ve SGK primi fazladan ödenecek bu toplam 633 TL'yi oluşturuyor. Ancak istisna kapsamında en az 1000 TL artırılması mümkün hale geliyor.

İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar

1000 TL FATURA DESTEĞİ TAKİBİ NASIL YAPILACAK?

asgari-ucretle-calisana-maasa-ek-destek-geldi-1000-tl-fatura-destegine-nasil-basvurulabilir (2)

Doğalgaz, elektrik gibi ısınma giderlerine yönelik yapılacak olan ödemeler için fatura ibrazına yönelik net bir açıklama yapılmış değil. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın konu üzerine ortak bir karara varıp açıklama yapması bekleniyor.

1000 TL FATURA DESTEĞİNİ TÜM İŞVERENLER YAPACAK MI?

Yapılan yeni düzenleme sonrasında en çok merak edilen konu ise işverenlerin çalışanlara yönelik bu uygulamasının zorunlu olup olmadığıdır. Kanun kapsamında yeni eklenen bu yasal düzenlemenin işverenler için zorunlu olmadığının altı çiziliyor.