Türkiye’deki herkesi doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen asgari ücrette yeni zam oranları konuşulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan zammın ardından milyonlarca kişi yeni oranları araştırmaya başladı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar ise dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni asgari ücret zammı için yaptığı kritik açıklamalar tüm kesimleri heyecanlandırdı. 2023 asgari ücret zam oranlarının ne kadar olacağını merak edenler ise açıklanacak enflasyon rakamlarına odaklandı. Açıklanan son rakamlara göre bile rekor bir zam gelebileceği aktarılıyor. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA YENİ DETAYLAR!

asgari-ucrette-akilalmaz-tahmin-enflasyon-bu-rakami-asarsa-rekor-zam-gelebilir-peki-asga (2)

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı önümüzdeki aylarda belirlenecek yeni asgari ücret zam oranlarına çevrilmiş durumda. Aralık ayında işçi ve işverenlerin birlikte yeniden masaya oturacakları toplantı sonrasında net rakamlar hükümetin de onayı belirlenecek. 

Konuya ilişkin önemli bir detay ise Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın katıldığı bir canlı yayında ortaya çıktı. Uzmanların asgari ücret tahminleri yakından takip ediliyor. 

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 

Asgari ücretin belirlenmesinde en önemli unsur olan enflasyona dikkat çeken uzman isim, enflasyon ile mücadelenin de önemli olduğuna dikkat çekti. Asgari ücretin 9 – 10 bin TL seviyesinde olsa bile enflasyona mücadelenin sürdürülmesi gerektiği aktarılıyor. Bu rakamların bile birkaç ay içinde yetersiz kalabileceği bildirildi. Şimdilik öne çıkan rakamlar ise 7.500 TL ve 10 bin TL arasında değişiyor. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANDAN KRİTİK AÇIKLAMA!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda ise yere sağlam basan adımların atılacağı ifade edilmişti. Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın değerlendirmesine göre ise eğer enflasyon rakamlarının yüzde 80 seviyelerine gelirse Ocak ayındaki asgari ücret miktarı olan 4 bin 253 TL’ye göre bir hesap yapılacağı ifade ediliyor. Bu hesaba göre de 7.500 TL gibi bir rakamın ortaya çıkabileceği ifade ediliyor.