Türkiye İş Kurumu’nun sigortalı işlerinden çıkarılmış olan ve bazı şartları sağlayan vatandaşlar için geliştirmiş olduğu işsizlik maaşı hizmeti, dün açıklanan asgari ücret zammının ardından güncellendi. Yüzde 54,7’lik zam ile 8 bin 506 TL’ye yükselmiş olan yeni asgari ücretin ardından 2023 yılında işsizlik maaşının ne kadar ödeneceği merak konusu oldu. 

Asgari ücret esas alınarak hesaplanan ödeme kalemlerinden birisi olan işsizlik maaşı, yeni dönemde işsiz kalacak olan veya şu an işten çıkarılmış olan vatandaşlar tarafından arama motorlarında sık sık sık sorgulanmaya başlandı. Güncellenen asgari ücretin ardından yeni dönemde ödenecek olan işsizlik maaşı tutarları yeniden hesaplandı. 

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU 2023?

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan yüzde 54,7’lik zam ile birlikte net olarak 8 bin 506 TL’ye, brüt olarak ise 10 bin TL’ye yükselmiş olan asgari ücretten sonra yeni dönem işsizlik maaşları da yeniden hesaplandı. Vatandaşlar, 2023 işsizlik bedellerini araştırmaya başladı. 

En az asgari ücretin yüzde 40’ı en fazla ise asgari ücretin yüzde 80’i olarak ödenen işsizlik maaşı, asgari ücret zammının ardından yeniden hesaplandı. Yapılan açıklamalara göre işsizlik maaşında taban tutar 3.981,56 TL’ye, tavan tutar ise 7.963,14 TL’ye yükseldi. Bu noktada vatandaşları bilgilendiren uzmanlar, işsizlik maaşı hesabının brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplandığının unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

İŞSİZLİK MAAŞINA KİMLER BAŞVURU YAPILIR?

asgari-ucretten-sonra-issizlik-maasi-da-guncellendi-2023-issizlik-maasi-tavan-ve-taban-tuta

Türkiye İş Kurumu’nun resmi internet sitesi veya Türkiye İş Kurumu’nun ilgili şubeleri üzerinden başvurulara açık olan işsizlik maaşı için şu şartların sağlanması gerekmektedir:

  • İşyerinden istifa edilmemiş olmak
  • Yüz kızartıcı bir suçtan ötürü işten çıkarılmamış olmak
  • İşten çıkarılmadan önce 120 günlük hizmet akdine sahip olmak
  • Son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük prim ödemesinin yapılmış olması 
  • İşten çıkarılma tarihinin üzerinden en fazla 1 ay geçmiş olması