2023 yılına girilmesi ile birlikte açıklanan maaş zamları, pek çok ödeme kaleminin de yeniden hesaplanmasını sağladı. Bu kapsamda memur, memur emeklisi ve diğer emeklilerin maaşları da değişirken asgari ücret zammına bağlı olarak hesaplanan bazı ödeme kalemlerinde de güncellemeye gidildi. Söz konusu hesaba bağlı olarak değişen ödeme kalemlerinden birisi de askerlik başlığı altında açıklandı. 

Yeni maaş zamlarının açıklanması ile birlikte Ocak- Temmuz 2023 dönemini kapsayan bedelli askerlik ücreti yeniden hesaplanırken askerlik görevinin süresini uzatmak isteyenlere yapılan ödemelerde de değişikliğe gidildi. Konuya ilişkin hesapları ortaya koyan uzmanlar, askerlik görevini yapan ve yeni dönem içerisinde askere gidecek olanlar için detayları paylaştı. 

6 AY UZATANA 51 BİN TL’LİK EK ÖDEME YAPILACAK!

askerlik-gorevini-uzatmayi-dusunenler-dikkat-51-bin-tl-fazladan-odeme-alacaksiniz (2)

2019 yılının haziran ayında er ve erbaşlar için zorunlu askerlik süresinin 6 aya indirilmiş olduğu açıklanmıştı. Yedek astsubaylar ve yedek subaylar için ise bu sınır 12 ay olarak belirlenmişti. Ek olarak 6 aylık süreyi uzatmak ve 12 aya tamamlamak isteyenler için de kariyer ve para kazanma fırsatları sunulmuştu. 6 aylık uzatma süresi için er ve erbaşlara en az asgari ücret düzeyinde ödeme yapılacağı da belirtilmişti. 

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

Yukarıda belirtilmiş olan resmi kararlar ışığında 2023 yılında askerlik süresini 6 ay daha uzatmak isteyecek olanlar için birtakım hesaplar yapıldı. Yüzde 54,66 olarak açıklanmış olan asgari ücret zammının ardından er ve erbaşlara ödenecek olan toplam tutarın en az 51 bin TL olduğu belirtildi. Ek olarak ikinci 6 aylık askerlik dönemi için devlerin sigorta primlerini ödeyeceği de belirtildi. 

ASKERLİK SÜRESİNİ UZATANLARA SAĞLANAN EK HAKLAR NELERDİR?

6 aylık askerlik görevini tamamladıktan sonra 6 aylık uzatma hakkından yararlanmak isteyen askerler için sağlanan ek haklar, şu şekilde sıralanmıştır:

  • Muhtaç askerlerin ailelerine yardım
  • Askeri öğrenci temini hususunda ek puan
  • TOKİ’de öncelik
  • Hizmet süresi içerisinde deniz ve şehir içi toplu taşımacılığında ücretsiz hizmet
  • Müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret