Teknolojinin gelişmeye devam ediyor olması, gündelik hayat alışkanlarının yanı sıra kullanılan cihazların da değişikliğe uğramasını sağladı. Bu kapsamda en büyük değişimlerden biri, cep telefonlarında görüldü. Artık yalnızca konuşmak veya mesajlaşmak için kullanılmayan cep telefonları, son dönemlerde “akıllı telefon” olarak anılmaya başlandı. Bu durum dijitalleşmenin ve teknolojinin gelişmişliğini ortaya koyarken ilgili pazarda da rekabetin artmasına aracılık etti. 

Bankacılık işlemleri başta olmak üzere gündelik hayat akışı içerisinde ihtiyaç duyulan hemen hemen birçok işlemin yapılmasını sağlayan akıllı telefonlar, işletim sistemlerine bağlı olarak bünyelerinde barındırdıkları mağazalar ile de binlerce uygulamaya hızlı bir şekilde erişilebilmesini sağladı. Akıllı telefonlarda ve diğer akıllı cihazlarda yüklü olan mağazalar, son dönemlerin en çok tartışılan konularından birisi oldu. 

Son olarak Apple’ın CEO’su ile Elon Musk arasında yaşanan tartışmada gündeme gelen Apple’ın mağazası üzerinden indirilen ve söz konusu cihazlar üzerinden yapılan tüm ödeme işlemlerinde alınan yüzde 30’luk komisyon mevzusu, Avrupa Birliği’nin Apple’ın tekelcilik yaptığını hiddetle savunduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu kapsamda Apple tarafından yeni bir girişim içerisine girildiğine dair bazı iddialar geldi. 

APP STORE’A ALTERNATİF MAĞAZALAR GELİYOR!

avrupa-birliginin-baskilari-sonuc-verdi-appleda-app-store-donemi-sona-mi-eriyor (2)

iPhone ve iPad cihazlarında yalnızca App Store kullanımına izin veren Apple, iOS işletim sistemi uygulamaları aracılığı ile yapılan tüm ödemelerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Ek olarak şirket App Store kullanımını ve kendi uygulama içi yöntemini de kullanıcılarına şart koşuyor. Avrupa ise Apple’ın bu yönetim stratejisini “tekelcilik” olarak değerlendirerek oldukça eleştiriyor. 

Avrupa tarafından sık sık eleştirilen Apple’da, App Store mağazası kullanımına ilişkin yeni bir çalışmanın başlatıldığı ileri sürüldü. Avrupa Birliği’nin gelecek yılın sonlarına doğru çıkarması beklenen rekabet yasası kapsamında harekete geçtiği düşünülen Apple, bu kapsamda kullanıcılarına farklı mağaza seçeneklerini sunacağı iddia edildi. 

APPLE’DAN AÇIKLAMA GELMEDİ!

Şarjınız hemen bitiyorsa, bu hataları yapmaktan kaçının! Şarjınız hemen bitiyorsa, bu hataları yapmaktan kaçının!

Akıllı cihazları adına alternatif mağaza izni vereceği ileri sürülen Apple, gündemi sarsan bu iddiaya karşılık henüz resmi bir açıklama yapmadı.