Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın

2022 yılının başlangıcında Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş dönemi Türklere ait silahlı ve insansız hava aracına yönelik talepleri de arttırdı. Öte yandan Bayraktar TB3, Kızıl Elma ve Akıncı gibi platformlarda üretime yönelik çalışmalar hızını kesmeden devam ediyor. Dünyanın ilgi gösterdiği Türk SİHA'ları uzun bir aranın ardından NATOda üyeliği bulunan bir ülkeye yeniden ihraç edilmiş olunacak. 

Konu üzerine detaylı bilgi savunmasanayiST.com internet sitesi üzerinden yayınlandı. Açıklanan habere göre İtalya'nın Türkiye'den SİHA aracına yönelik talepte bulunduğu söylenildi. Türk yapımı SİHA üzerinde oluşan bu talebin nedeni de belli oldu. SİHA’lar bomba, füze ya da uçak mühimmatını rahatlıkla taşıyabilen, insan bulunmadan kullanılabilen savunma ve saldırı yönünde dirençli bir kabiliyeti bulunan bir özelliğe sahip.

İLK TALEP POLONYADAN GELDİ!

avrupada-turk-sihasi-gozde-oldu-nato-uyesi-ikinci-ulke-anlasma-masasinda

SİHA'lar istenen herhangi bir noktada eş zamanlı olarak insan kontrolü altında yönlendirilebiliyor. Özellikle Bayraktar TB2, Akıncı ve Anka aktif olarak üretilmeye devam ediyor. Türkiye'den ilk teslimatı gerçekleşen SİHA Polonya'ya yönelik olmuştu. Bayraktar TB2 tipindeki siha araçları hem Amerika hem de NATO üyesi bir ülkeye sevk edilmişti. İkinci bir istekte italya'dan geldi NATO üyesi olan bu ülke hangi tipte SİHA'yı istediğine yönelik henüz net bir açıklama yapılmadı.

İtalya'nın Türk sihalarına yönelik bu istekli tavrı şaşkınlıkla karşılandı. Çünkü İtalya'nın kendi içerisinde pek çok Avrupa ülkesi ile bir araya gelerek oluşturduğu ve yürütücülüğünü yaptığı bir özel program bulunuyor. Avrupa'da “Orta ittifak ve uzun dayanım” başlığı ile tasarlanan programda kendi içlerinde gerçekleştirdikleri ve EuroMALE adını verdikleri bir sistem bulunuyor. Bu sistemin amacı ise insansız hava araçları geliştirmek.

SİHA TALEPLERİ O ÜLKELERDEN DE GELEBİLİR!

Bu süreçte kendi içlerinde özel bir program tesis edebilmiş olmalarına rağmen İtalya başta olmak üzere Almanya, Fransa ve İspanya ülkelerinin farklı problemlerden kaynaklı olarak maddi zorluklar içerisinde oldukları söyleniyor. Bu nedenle programa yönelik planlamaların ilerletilemediği konuşuluyor. İtalya'nın Türkiye'den talep etmiş olduğu SİHAların nedeni olarak da kendi içlerinde üretim sürecine yönelik yaşadıkları anlaşmazlıkların olabileceği de söyleniyor.