Ayçiçek yağında kartlar yeniden dağıtılacak! Yeni yılda 5 litresi 500 TL'den satılacak - Ülke genelinde gıda fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşların alım gücünü düşürmeye devam ediyor. Özellikle 2022'in ilk çeyreğinde ayçiçek yağında yaşanan stok problemleri ve artan fiyatlar sebebiyle vatandaşlar zor bir dönemden geçmişti. 200 liraları geçen 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatları şimdilerde 150 TL seviyelerinde seyrederken vatandaşlar da son günlerde gelen zamlar sonrası yeni yılda fiyatların ne kadar olacağını merak etmeye başladı.

Ayçiçek yağı ürünlerine son dönemde zam gelmezken gündeme düşen iddialar ise çok konuşulacağa benziyor. Buna göre ise Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil tarafından gelen açıklamalara göre önlem alınmaması durumunda sıvı yağın litresinin 100 TL'ye çıkacağı bildirildi. Bestil konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, “Ayçiçeğinde hükümetimizin müdahale etmesini bekliyoruz. Şimdi 180 liraya 5 kiloluk ayçiçek yağı satılıyor. Gelecek sene ekecek bir Allah’ın kulu çıkmaz zararına. Gelecek sene de 5 kiloluk ayçiçek yağını 500 liradan aşağı yiyemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

ÖNLEM ALINMAZSA FİYATLAR ARTACAK

Şeker pancarına dair açıklamalarda bulunan Bestil, “Biz, Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği olarak kristal şekerde de hükümetimizi uyarmıştık. Geçen sene pancarın ton alım fiyatı 420 liraydı. 'Gelin fiyatlar yükseldi, pancar ekicisini küstürmeyin' dedik bizi dinlemediler. Pancara fiyat vermediler. Bu sene şekerin kilosu 5 liradan 30 liraya çıktı. Neden, çünkü 2021 yılında 5 milyon tona yakın eksik pancar üretimi yapıldı. Zamanında pancara normal bir fiyat verilseydi şeker şimdi 15 lira olacaktı. Çiftçi ekmeyince şekerin kilogramı 5 liradan 30 liraya çıktı. Yarın aynı ayçiçeğinde de hükümetimizin müdahale etmesini bekliyoruz. Şimdi 180 liraya 5 kiloluk ayçiçek yağı satılıyor. Gelecek sene ekecek bir Allah’ın kulu çıkmaz zararına. Gelecek sene de 5 kiloluk ayçiçek yağını 500 liradan aşağı yiyemeyeceğiz. Onun için hükümetin, Toprak Mahsullerine aldırması gerekiyor. Biz uyarı görevimizi yerine getiriyoruz, karar yine onların" dedi.

Önlem alınmaması durumunda sıvı yağ fiyatlarının artışına devam edeceğini bildiren Bestil'in açıklamaları sonrasında ise vatandaşlar yeni yıla yönelik yatırımlar yapmaya başladı.