Artan fatura bedeline karşılık ev ve işyerlerinde belirli tasarruf önlemleri alınarak daha ucuza tüketim sağlanabilir. Elektrik, doğalgaz gibi ısınma bedeli ile su faturasinda yaşanan fatura artışı artık sorun olmaktan çıkacak. Ev içinde alınacak birkaç tedbir yöntemi ile ay sonunda fatura bedeli daha da azalacak.

Faturadan yüzde 50 indirim sağlamak için yapılması gerekenler oldukça kolay. Gün içinde elektronik cihazların kullanım süresi doğru ayarlandığında zamanla istenen tasarruf sağlanabilir. Elektrik faturası aylık 350 TL gelen biri bu tutarı ay sonunda 185 TL'ye indirebilir. 

ELEKTRİK FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Öncelikle tasarruf sürecinde kişinin daha az tüketime odaklanması gerekir. Her ne kadar tasarrufu sağlayacak zaman aralıklarında dikkat edilse de tüketim azalmadıkça bu çaba kısa süreli getiri sunar. Elektrik faturası indirimi için yapılması gerekenler;

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu
  • Elektrik aboneliği değiştirilmeli
  • Yüksek elektrik tüketen cihazlar bulunarak daha verimli kullanılmaya çalışılmalıdır.

ABONELİK DEĞİŞİMİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

aylik-fatura-bedelini-azaltmanin-yontemi-bulundu-elektrik-faturasi-yuzde-50-daha-az-nasil-o (2)

Uzmanların söylediği ucuza elektrik için sabah 06.00 ile 17.00 arası daha az tüketim sağlanır sözünün bir yalan olduğu aksine bu zamanlamaya uyanların faturalarının daha çok geldiği fark edildi. Bu nedenle herşeyden önce "Tek terim puant (3 zamanlı) yerine "Tek terim" kullanımına geçmektir. 

Tek terim puantına geçmek için elektrik aboneliği bulunan dağıtıcı firmanın merkez numarası aranmalı. Ardından şirketin yakında bulunan ofisine gidilerek dilekçe ile başvuruda bulunulmalıdır. İstenirse çağrı merkezi hattı aranarak bilgi alınabilir. Kullanılan elektrik firmasının numarası elektrik faturasının en üstünde Çağrı Merkezi yazan alanda yer alır. 

FATURA TASARRUFU NASIL SAĞLANIR?

Abonelik değişimi yapıldıktan sonra yüksek elektrik tüketimine neden olan cihazlar tespit edilirse toplamda yüzde 70 indirim sağlanmış olunur. Bu püf noktalar arasında şunlar yer alır:

  • Klasik aydınlatma yerine LED lambalar kullanılmaya başlanmalıdır.
  • Kurutma makinesi tam bir elektrik tuzağı. Çamaşırları doğal kurutma sürecine alarak tasarruf sağlanabilir.
  • Fırın en çok elektrik tüketen cihazdır. Birden fazla tepsi pişecekse açılmaya çalışılması varsa yakındaki bir fırına götürüp cûzi bir miktara pişirtilebilir. 
  • Kullanılmayan cihazlar prizde bırakılmamalıdır.
  • Mecbur kalmadıkça saçları havlu yolu ile doğal kurutmalı. 
  • Su ısıtıcı (kettle) kurtarıcı gibi gözükse de en çok elektrik tüketen cihazlar arasındadır.