2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve vakaların ulu orta bayılması, ölüm oranının artması gibi veriler ile tüm dünyayı korkutan koronavirüs salgını, ocak ayının başı itibari ile hemen hemen tüm dünya ülkelerinde gözlenmeye başladı. Virüsün yayılım hızının yüksek olması ve öldürücülük oranının da tahminlerin üstünde olması, dünya genelinde keskin önlemlerin alınmasına sebep oldu. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilere tutulum sağlayan virüsün ardından kişilerin beslenme alışkanlıkları da değişiklik göstermeye başladı. 

Şu sıralar aşıların bulunmuş olması, tedbirlerin işe yaraması gibi faktörler ile birlikte daha düşük seviyelerde seyreden koronavirüs, bu kez de yerini gribal enfeksiyonlara ve diğer virüs çeşitlerine bıraktı. Kış mevsimine yaklaşılması ve dolayısı ile havaların bir anda soğuması ile birlikte artan influenza vakalarına, bir de RSV vakaları eklendi. Her yaştan vatandaşı etkileyen ancak özellikle küçük yaşta olan çocukları ve yaşlıları daha ciddi şekilde etkisi altına alan bu virüs çeşitlerine karşı uyaran uzmanlar, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu noktada bir açıklama da Prof. Dr. Canan Karatay’dan geldi.

Bilimsel yayınlarının yanı sıra katıldığı televizyon programlarında da önemli bilgiler veren Canan Karatay, doğal beslenmeye vurgu yaparak bağışıklık sistemini destekleyen gıdalara dikkat çekti. Karatay’ın altını çizdiği gıdaların başında ise “Cennet hurması” olarak bilinen Trabzon hurması meyvesi geldi.

3 VİTAMİN BİRDEN!

bagisikligi-toparlayan-bu-meyvenin-tam-zamani-bir-tane-yiyen-butun-kisi-mikroplardan-uzak-g

Cennet hurması tam bir şifa deposu çıktı! İşte faydaları Cennet hurması tam bir şifa deposu çıktı! İşte faydaları

Dış görünüşü ile soluk renkli bir domatesi andıran Trabzon hurmasının, birden çok hastalık üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr. Canan Karatay’ın “her gün bir tane tüketin” diyerek duyurduğu bu meyvenin A, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu öğrenildi. 

TRABZON HURMASININ FAYDALARI 

Tam bir şifa deposu olarak gösterilen Trabzon hurmasının, görme problemleri başta olmak üzere bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu öğrenildi. Ayrıca uzmanlar Trabzon hurmasının cilde de iyi geldiğini ve kırışıklıkları gidermekte etkili olduğunu bildirdi.